Parlamentarne prace nad ustawą o cudzoziemcach. Senat zarekomendował poprawki

Senackie komisje zarekomendowały wprowadzenie poprawek do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Nowela zawiera zmiany związane z modyfikacją europejskiego kodeksu wizowego oraz wejściem Polski do programu ruchu bezwizowego z USA.

2020-09-29, 23:05

Parlamentarne prace nad ustawą o cudzoziemcach. Senat zarekomendował poprawki
Senat RP. Foto: Twitter/Senat RP

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej na połączonym posiedzeniu zarekomendowały wprowadzenie do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach 11 poprawek.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) przedstawiając sprawozdanie połączonych komisji zaznaczyła, że na poniedziałkowym posiedzeniu komisje jednomyślnie zarekomendowały przyjęcie nowelizacji ustawy wraz z poprawkami.

Powiązany Artykuł

pracownik robotnik budowa 1200 free
Za lepszą pracą do Niemiec. Czy Ukraińcy wyjadą z Polski?

Morawska-Stanecka podkreśliła, że zarekomendowano dwie grupy poprawek. Pierwsza z nich to poprawki o charakterze legislacyjnym, które wynikają z analizy dokonanej przez Biuro Legislacyjne Senatu (BLS) i zostały zaaprobowane przez stronę rządową.

Naniesione poprawki

Druga grupa - jak wskazała - to poprawki wynikające z faktu, że BLS sformułowało zastrzeżenia co do ich zgodności z konstytucją RP. Chodzi o art. 6, który - jak podkreśliła - został uchwalony przez Sejm bez dochowania trybu wymaganego dla sejmowego postępowania ustawodawczego. - W związku z tym senator Bogdan Borusewicz zgłosił zaproponowaną przez BLS poprawkę skreślającą art. 6 oraz część treści artykułu 12 odnoszącą się do tego artykułu - wskazała.

REKLAMA

Kolejna poprawka dotyczy art. 9 ust. 2 i jego niezgodności z konstytucją "przez naruszenie zasady proporcjonalności przy wyborze uregulowania". "Kwestia dotyczy pracowników będących tzw. urzędnikami imigracyjnymi niebędących członkami Korpusu Służby Cywilnej, w stosunku do których ustawa wprowadza obowiązek zasięgnięcia informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności".

- W przypadku uzyskania w tym trybie informacji o skazaniu pracownika prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe pracownik ten zostanie przeniesiony na inne stanowisko lub jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu - mówiła Gabriela Morawska-Stanecka. Jak jednak wskazała, przepis ten nie zawiera kryteriów będących podstawą do dokonania wyboru pomiędzy przeniesieniem a zwolnieniem.

Argumentacja strony rządowej

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki na posiedzeniu Senatu zaznaczył, że projekt nowelizacji ustawy, ani w Sejmie, ani w Senacie nie budził wątpliwości. Odnosząc się do poprawki skreślającej art. 6, który - jak wskazał - dotyczy pomocy rozwojowej i humanitarnej podkreślił, że posłom chodziło o możliwość skuteczniejszego i szybszego reagowania w sytuacjach związanych np. z wysyłaniem pomocy w związku z koronawirusem.

Odnosząc się do poprawki zgłoszonej przez senator Morawską-Stanecką, zaznaczył, że szef urzędu ma możliwość rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, który widnieje w Krajowym Rejestrze Karnym. Jak jednak dodał, pierwsza rzeczą, którą szef urzędu powinien zrobić, jest znalezienie temu pracownikowi miejsca pracy, które nie wymaga takiego poświadczenia.

REKLAMA

Nowela dotyczy dostosowania polskiego porządku prawnego do zmian wprowadzonych rozporządzeniem PE i Rady Unii Europejskiej. Reguluje m.in. postępowania dotyczące wydawania, cofania i unieważniania wiz, pozostających w zakresie regulacji prawa krajowego.

Powiązany Artykuł

pracownicy.jpg
Polacy lubią pracować z obcokrajowcami. Raport Instytutu Badawczego Randstad

Wprowadza poza tym szczególne terminy wydania wizy krajowej przez konsula i sposobu składania wniosku o wydanie wizy krajowej. Zmienia także przepisy określające zawartość formularza wniosku o wydanie wizy krajowej. W celu ujednolicenia procedury wydawania wiz Schengen i wiz krajowych zrezygnowano z podstawy odmowy wydania wizy krajowej związanej z posiadaniem przez cudzoziemca dokumentu podróży, który nie spełnia kryteriów określonych w ustawie o cudzoziemcach.

Ze względu na zmianę wysokości opłat za wydanie wizy Schengen na granicy, określonych w kodeksie wizowym, konieczna była też zmiana ustawy o opłacie skarbowej.

Polska w ruchu bezwizowym

Celem noweli jest również wprowadzenie odpowiednich środków pozwalających na wykonanie obowiązku wynikającego z przystąpienia Polski do programu ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie notą dyplomatyczną przekazała szczegółowy plan działań przygotowujących Polskę do przystąpienia do programu ruchu bezwizowego.

REKLAMA

Dokument podzielono na cele, które w ocenie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych mają poprawić bezpieczeństwo granic Polski i proces identyfikacji tożsamości. Chodzi o to, że USA wymagają, aby urzędnicy imigracyjni w państwie objętym programem ruchu bezwizowego byli sprawdzani pod względem karalności.

Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy polscy urzędnicy imigracyjni bez względu na poziom dostępu do informacji niejawnych lub wrażliwych będą sprawdzani pod względem karalności. Chodzi o czyny zabronione, które odpowiadałyby przestępstwom umyślnym i umyślnym przestępstwom skarbowym.

Powiązany Artykuł

szkoła.jpg
Jak skutecznie uczyć języka polskiego cudzoziemców?

Nowela ma również usprawnić proces niesienia pomocy humanitarnej i rozwojowej w sytuacji nagłych kryzysów.

Zakłada również zmiany w zakresie podróżnego ubezpieczenia medycznego, którego posiadanie przez cudzoziemca stanowi jeden z wymogów uzyskania wizy krajowej, jak i jeden z wymogów wjazdu na terytorium RP w oparciu o taką wizę.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej