"Polska misja reintegracyjna". Prof. Artur Kozłowski o inicjatywie pomocy UE dla Białorusi
- Polska i UE mają do odegrania ws. Białorusi bardzo ważną rolę cywilizacyjną - przyciągnięcia białoruskiego społeczeństwa do wolnego świata i otwartej gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski (Wyższe Szkoły Bankowe).
2020-10-05, 15:52
W piątek po szczycie UE w Brukseli premier poinformował, że na posiedzeniu Rady Europejskiej jednogłośnie przyjęty został zaproponowany przez niego w imieniu Grupy Wyszehradzkiej (V4) plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi.
Powiązany Artykuł
"Plan Marshalla" dla Białorusi. Dr Konończuk: nie będzie zdana tylko na wolę Rosji
Wśród elementów "Planu ekonomicznego dla Białorusi" szef polskiego rządu wymienił: partnerstwo w długoterminowych inwestycjach infrastrukturalnych na Białorusi, rozmowy o wprowadzeniu ruchu bezwizowego, pakiet stabilizacji białoruskiej gospodarki, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, poprawę sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw.
Jak podkreślał prof. Artur Kozłowski, Polska bierze największą odpowiedzialność w tym regionie Europy, jeżeli chodzi o skalę pozytywnych przemian społeczno-gospodarczych na Białorusi. - Dobrze, że oferta Polski jest przyjmowana, ale nadal powinna być rozwijana. Środki finansowe poparte rozwojem i przenoszeniem technologii, włączaniem w dany obieg cywilizacyjny mają dużą szansę na zamianę białoruskiego społeczeństwa - zaznaczył.
- Polska ma do odegrania olbrzymią misję cywilizacyjną w obszarze państw kiedyś realizujących się na terenach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzisiaj nazywam to misją reintegracyjną, włączenia na powrót ziem białoruskich, ukraińskich i tych społeczeństw do obrotu gospodarczego, wspólnego na poziomie kulturowym i cywilizacyjnym myślenia i wdrażania tego myślenia. To metoda myślenia zbiorowego tak kiedyś przez długie lata wspólnie wypracowywana, a przerwana przez rozbiory - dodał gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
W opublikowanej w niedzielę w programie TVP Info "Studio Zachód" rozmowie szef rządu wskazywał, że jest to plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi. Mateusz Morawiecki zaznaczył jednocześnie, że działania pomocowe muszą być uzależnione od pozytywnej ewolucji sytuacji społecznej i politycznej na Białorusi.
- M. Bonikowska: Unia Europejska często nie mówi jednym głosem
- "Chcemy, aby Białorusini wiedzieli, że Europa stoi po ich stronie". Wiceszef MSZ w brytyjskim dzienniku
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Artur Kozłowski
Data emisji: 05.10.2020
Godzina emisji: 14:09
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA