Julia Przyłębska: słowo "praworządność" stało się biczem na kraje niepokorne
- Jaki jest model tej praworządności, którą Polska podobno narusza? Mówi się wiele słów banalnych, niesprawiedliwych i oburzających, ale nie sięga się istoty sprawy - wskazywała w Polskim Radiu 24 prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
2020-10-11, 15:30
Prezes TK tłumaczyła w Polskim Radiu 24, że praworządność stała się słowem magicznym, słowem kluczem i biczem na kraje niepokorne, które chcą być suwerenne i inne niż nurt europejski, zdominowany przez kilka krajów.
Posłuchaj
Julia Przyłębska zaapelowała o szeroką dyskusję i uczciwe przejrzenie systemów prawnych wszystkich krajów członkowskich, ale nie ingerowaniu w nie. - Traktaty mówią o wyłączeniu regulacji wymiaru sprawiedliwości - argumentowała.
- Europa nie może aż tak daleko ingerować w decyzje członków - dodała.
Powiązany Artykuł
"Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle". Julia Przyłębska dla "Die Welt"
"To politycy, a ja politykiem nie jestem"
Gość Polskiego Radia 24 podkreśla, że nie ma kontaktu ze swoimi "niemieckimi odpowiednikami". - I to mnie cieszy. Ostatnie wypowiedzi szefa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, tak jak i jego poprzednika, pokazują, że nie są to żadni sędziowie - powiedziała.
REKLAMA
- To politycy, a ja politykiem nie jestem - oświadczyła prezes.
Julia Przyłębska zwróciła się do wszystkich polityków, zarówno polskich, jak i europejskich, aby obiektywnie zapoznali się ze wszystkimi systemami wymiaru sprawiedliwości.
- Ale dla wiedzy i bez nie ingerowania w nie, na co nie pozwalają traktaty - podkreśliła.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)
Data emisji: 11.10.2020
Godzina emisji: 14.06
REKLAMA
ks
REKLAMA