"Sonata jesienna" w Teatrze Narodowym. "Seans rozliczenia, sztuka dla bardzo dorosłych"

Opowieść o potrzebie miłości i akceptacji, o dziedziczonym chłodzie uczuciowym i o psychicznych kosztach twórczości. W warszawskim Teatrze Narodowym odbyła się premiera "Sonaty jesiennej" według Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. O sztuce w audycji "Rozpruwacz kulturalny" mówił krytyk teatralny Przemysław Skrzydelski.

2020-10-20, 10:32

"Sonata jesienna" w Teatrze Narodowym. "Seans rozliczenia, sztuka dla bardzo dorosłych"
Spektakl "Sonata jesienna". Foto: narodowy.pl/Krzysztof Bieliński

W rolach głównych w spektaklu, który jest teatralną wersją scenariusza filmowego Ingmara Bergmana, legendarnego reżysera, jednego z najważniejszych twórców kina XX wieku, występują Danuta Stenka, Jan Englert, a także Zuzanna Saporznikow.

Powiązany Artykuł

widownia_teatr_ok.jpg
"Opowieść o tych, którzy walczą o coś więcej". Krytyk o spektaklu "Matka Joanna od Aniołów"

Charlotta (Stenka), światowej sławy pianistka, po latach nieobecności przyjmuje zaproszenie swojej córki Ewy (Saporznikow) i odwiedza jej skromny dom w Norwegii. Co wyniknie ze zderzenia ich dwóch odrębnych światów?

Posłuchaj

Przemysław Skrzydelski o spektaklu "Sonata jesienna" oraz o życiu i dorobku artystycznym Wojciecha Pszoniaka ("Rozpruwacz kulturalny") 23:02
+
Dodaj do playlisty

Psychologia rodzinna

W opinii Przemysława Skrzydelskiego "Sonata jesienna" jest znakomitym początkiem sezonu dla sceny narodowej. Krytyk określił spektakl mianem "teatru dla bardzo dorosłych".

Powiązany Artykuł

shutterstock_poezja120.jpg
"Pomieszanie porządków ma pokazać nasze życie". Adam Leszkiewicz o "Apokalipsie psa"

- Przedstawiona historia jest niezwykle poważna, to seans rozliczenia, dziwnego obcowania matki i córki, a także osoby będącej obserwatorem sytuacji, którego odgrywa Jan Englert. Sztuka dotyka tematów, wobec których każdy musi się jakoś ustosunkować, to pewna psychologia rodzinna, rozdrapywanie ran - wskazał Przemysław Skrzydelski.

REKLAMA

Więcej o spektaklu w całej rozmowie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania

-----------------------

Ponadto w audycji również wspomnienie życia i dorobku artystycznego Wojciecha Pszoniaka, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, który zmarł 19 października.

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: Przemysław Skrzydelski, krytyk teatralny
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 23.36

REKLAMA

narodowy.pl/Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej