Kontrowersyjny program "złotych paszportów". KE rozpoczyna postępowanie sądowe

Bruksela wszczęła przeciwko Cyprowi i Malcie postępowanie sądowe związane z organizowanym przez te dwa państwa, a skierowanym do bogatych inwestorów, kontrowersyjnym programem tzw. złotych paszportów.

2020-10-20, 16:19

Kontrowersyjny program "złotych paszportów". KE rozpoczyna postępowanie sądowe
jakie będą skutki skandalu z Evą Kaili w roli głównej dla europejskiej polityki? . Foto: symbiot/ Shutterstock

Cypr zaczął oferować swoje obywatelstwo, w zamian za znaczne inwestycje, już w 2007 roku. Paszport tego kraju inwestorzy mogli nabyć za 2,5 miliona euro. Malta zaś podobną możliwość zaoferowała zainteresowanym w 2014 roku.

Powiązany Artykuł

1200_Leyen_EN.jpg
Agresja Turcji na Morzu Śródziemnym. Unijni liderzy podjęli decyzję ws. sankcji

Zdaniem Komisji Europejskiej system odpłatnego rozdawania obywatelstwa zwiększa ryzyko prania brudnych pieniędzy, uchylania się od płacenia podatków i korupcji. W krajach niebędących częścią wspólnoty paszporty Unii Europejskiej są wysoko cenione, ponieważ dają ich właścicielom prawo do swobodnego podróżowania, życia i pracy we wszystkich 27 krajach.

W oświadczeniu Komisja Europejska napisała, że ​​nadanie statusu Europejczyka za z góry ustalone stawki lub inwestycje, bez żadnego rzeczywistego związku z zainteresowanymi państwami członkowskimi, podważa istotę obywatelstwa Unii Europejskiej.

REKLAMA

Dwa miesiące na odpowiedź

Cypr zapowiedział wstrzymanie programu, gdy jeden z reporterów Al-Jazeery ujawnił, że ubiegający się o dokumenty to przestępcy lub osoby objęte sankcjami międzynarodowymi. Malta natomiast w ramach wewnętrznego śledztwa dotyczącego korupcji w związku z przyznawaniem paszportów aresztowała byłego premiera Josepha Muscata, ale jednocześnie zapowiedziała rozszerzenie programu "złotych paszportów".

Oba kraje mają odpowiedzieć na zarzuty Komisji Europejskiej w ciągu dwóch miesięcy. Sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przypadku, jeśli proceder nie zostanie przerwany. Do tej pory jednak Komisja nie podjęła żadnych konkretnych działań w celu rozwiązania problemu.

Czytaj także:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej