Edyta Hołdyńska: w dobie pandemii politycy powinni działać ponad podziałami
- Dużo jest tam takich rozwiązań, które ułatwią zdobycie zaufania ludzi do służby zdrowia w dobie pandemii, są też m.in. podwyżki dla lekarzy. Co bardzo ważne, tutaj politycy powinni teraz działać ponad podziałami i to jest oczywiste - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Hołdyńska, komentując przyjętą przez Sejm ustawę ws. walki z pandemią COVID-19.
2020-10-22, 19:23
Sejm uchwalił ustawę dotyczącą przeciwdziałania epidemii COVID-19. Za jej przyjęciem głosowało 423 posłów, 11 było przeciwnych, wstrzymało się 9 osób. Głównym projektem została propozycja PiS-u. Zakłada ona m.in. podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z koronawirusem oraz wprowadza klauzulę "dobrego Samarytanina" - brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych SARS-CoV-2. W "Debacie Dnia" Polskiego Radia 24 rozmawiali Michał Kolanko i Edyta Hołdyńska.
Powiązany Artykuł
Podwojenie wynagrodzeń dla medyków, klauzula "dobrego Samarytanina". Sejm przyjął rozwiązania dot. walki z pandemią
Redaktor Edyta Hołdyńska z tygodnika "Sieci" stwierdziła, że dobrze się stało, że ustawa została przyjęta. - Dużo jest tam takich rozwiązań, które ułatwią zdobycie zaufania ludzi do służby zdrowia w dobie pandemii, bo tam są m.in. podwyżki dla lekarzy; samych lekarzy do rządu także - mówiła.
- Co bardzo ważne - tutaj politycy powinni działać ponad podziałami i to jest oczywiste w dobie pandemii, w idealnym świecie by tak było. Natomiast jak wiemy, sytuacja jeśli chodzi o działania rządu tak naprawdę zapobiegające pandemii, to jest bardzo łatwy łup dla opozycji - dodała Edyta Hołdyńska.
Wyjaśniła, że każdy wzrost nowych zakażeń, braki w wyposażeniu służby zdrowia czy w personelu medycznym, czy wreszcie wpisany do ustawy przymus zasłaniania ust i nosa, są "świetnym polem do krytyki nie tylko dla Platformy Obywatelskiej, ale też Konfederacji".
REKLAMA
- "Mamy cztery główne linie obrony". Premier przedstawił w Sejmie strategię walki z koronawirusem
- "Strategia jest adekwatna i trafiona". Wiceminister zdrowia o testowaniu na koronawirusa
Michał Kolanko z dziennika "Rzeczpospolita" zauważył z kolei, że w związku z ustawą tzw. covidową rząd i sam premier Mateusz Morawiecki "pokazali dosyć jasną strategię komunikacyjną". - Po pierwsze, chodzi o pokazywanie, że państwo działa - przed punktem drive-thru była konferencja premiera, konferencja też była w Agencji Rezerw Materiałowych. Spodziewam się, że będą kolejne takie działania - mówił.
Powiązany Artykuł
Wieczorem narada u prezydenta ws. koronawirusa
- Widać też, kto komunikuje te wszystkie sprawy. To komunikuje rząd, ale na pierwszej linii frontu są politycy związani z premierem Morawieckim albo politycy tacy jak Jarosław Gowin. Niespecjalnie w tych chwilach widać kogokolwiek innego. Na przykład Zbigniew Ziobro czy jego politycy nie są tutaj specjalnie widoczni - komentował Michał Kolanko.
Jak stwierdził, rodzi się pytanie, jak dalece ta komunikacja będzie skuteczna wobec gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem. W jego opinii przyjęta przez Sejm ustawa jest na pewno ważna "w tym sensie, żeby wspierać medyków, dawać im większe wsparcie finansowe i ta klauzula »dobrego Samarytanina« też jest ważna", ale dla obywateli ważniejsze niż przyjmowane ustawy jest to, co dzieje się w szpitalach i szkołach.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzi: Adrian Stankowski
Goście: Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"), Edyta Hołdyńska ("Sieci")
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 18.06
IAR/PR24/jmo
REKLAMA