Jesienne nabory ARiMR. Zobacz, o jakie rodzaje wsparcia mogą się ubiegać rolnicy
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają jesienne nabory wniosków o wsparcie dla rolników.
2020-10-28, 12:22
Posłuchaj
Jesienne nabory ARiMR. Zobacz, o jakie rodzaje wsparcia mogą się ubiegać rolnicy (Tomasz Matusiak/PR1) 3:24
Dodaj do playlisty
O pomoc w ramach działania Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" mogą ubiegać się dwie grupy rolników - wyjaśnia Anna Zalewska, dyr. Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR.
Pierwsza to rolnicy, domownicy i małżonkowie rolników, którzy są ubezpieczeni w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ta grupa może się ubiegać o dotacje na podjęcie działalności gospodarczej w przetwórstwie. Natomiast druga grupa rolników dotyczy osób ubezpieczonych w KRUS, które chcą podjąć, lub już wykonują działalność przetwórczą w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.
Pomoc jest udzielana w formie refundacji w wysokości do 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Minimalna wysokość pomocy przyznana na realizację jednej operacji wynosi 10 tys. zł.
Pochodzące z pomocy środki mogą być przeznaczone na tzw. koszty kwalifikowalne, np. zakup maszyn oraz inwestycje służące ochronie środowiska (instalacje fotowoltaiczne, czy oczyszczalnie ścieków). Mogą to być np. koszty aparatury pomiarowej a także, co jest nowością w tym działaniu – koszty wyposażenia potrzebne do działalności przetwórczej.
REKLAMA
Nabór wniosków potrwa do 24 listopada.
Posłuchaj
Jesienne nabory ARiMR. Zobacz, o jakie rodzaje wsparcia mogą się ubiegać rolnicy (skrót audycji/PR1) 1:03
Dodaj do playlisty
Zachęta dla rolników do zrzeszania się
Równolegle trwa ósmy już nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".
Pomoc ma charakter ryczałtowy - przypomina Andrzej Niemirka z departamentu Grup i Organizacji Producentów ARiMR.
Pomoc jest wypłacana przez pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy. W każdym roku może wynieść maksymalnie 100 tys. euro. Wysokość pomocy uzależniona jest od wartości netto przychodów danej grupy ze sprzedaży produktów jakie grupa wytworzyła.
Wysokość pomocy wynosi:
- w pierwszym roku działalności grupy 10 % kwalifikowanej sprzedaży,
- w drugim roku 9%, w trzecim 8%, w czwartym 7% i w piątym roku 6% kwalifikowanej sprzedaży.
Nabór wniosków w tym programie potrwa do 30 listopada.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![arimr 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/d601b885-1f3d-400f-9c28-7ad143f90774.jpg)
Premia na działalność pozarolniczą. ARiMR wkrótce rozpocznie zbiórkę zgłoszeń
Pomoc przy odbudowie gospodarstwa
Kolejnym trwającym naborem jest działanie "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej".
Pomoc udzielana jest w dwóch obszarach - mówi Jolanta Duchnik, dyr. Departamentu Działań Inwestycyjnych ARiMR
Pierwszy związany jest z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych np. powodzi lub suszy. Natomiast drugi to wystąpienie choroby ASF w gospodarstwie rolnym.
W pierwszym przypadku wsparcie można przeznaczyć np. na odbudowę zniszczonych budynków, oraz zakup nowych maszyn rolniczych. Jeżeli chodzi o obszar związany z chorobą ASF, to pomoc można przeznaczyć na wszystkie inwestycje, które nie sa związane z hodowlą i produkcją świń.
Pomoc w ramach wszystkich jesiennych działań finansowana jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA