Co może oznaczać wygrana Bidena dla Trójmorza? Ekspert: wsparcie USA powinno zostać utrzymane

- Inicjatywa Trójmorza nie jest postrzegana przez Demokratów zero-jedynkowo, jako projekt, który może funkcjonować dzięki wsparciu Donalda Trumpa i jest sygnowany jego twarzą - powiedział Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

2020-11-03, 16:15

Co może oznaczać wygrana Bidena dla Trójmorza? Ekspert: wsparcie USA powinno zostać utrzymane
Joe Biden. Foto: lev radin/ shutterstock

Na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski ocenił, że wygrana Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA może stanowić zagrożenie dla rodzącego się projektu Trójmorza, który jest mocno wspierany przez Donalda Trumpa i obecną administrację.

Powiązany Artykuł

Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys: wybór Donalda Trumpa będzie korzystniejszy dla krajów Europy Wschodniej

"Zaproszono nie tylko Trumpa, ale całe państwo amerykańskie"

Mateusz Piotrowski stwierdził, że inicjatywa Trójmorza nie jest postrzegana przez Demokratów zero-jedynkowo, których reprezentuje Biden, jako projekt, mogący funkcjonować tylko dzięki wsparciu obecnego prezydenta USA i będący sygnowany jego twarzą.

Posłuchaj

Mateusz Piotrowski o znaczeniu wyborów prezydenckich w USA dla inicjatywy Trójmorza oraz o tym, jak polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych może wyglądać po ewentualnym zwycięstwie Joe Bidena ("Temat dnia/Gość PR24") 23:50
+
Dodaj do playlisty

- Taki kontekst można wyciągnąć z różnych wypowiedzi, jakie pojawiały się wśród przedstawicieli tego środowiska. Trójmorze zostało założone przez państwa naszego regionu, a Trump oraz Stany Zjednoczone zostali zaproszeni do gościnnego udziału w tym przedsięwzięciu. I właśnie o to chodzi, że nie tylko administracja Trumpa, ale samo państwo dołączyło do tej inicjatywy - wskazał ekspert.

Piotrowski: sprzyja to amerykańskim interesom

Powiązany Artykuł

Bielewicz Jerzy PR24 1200.jpg
"Trump gwarantuje to, że poprowadzi Stany Zjednoczone przez kryzys gospodarczy". Bielewicz o wyborach w USA

Zwrócił również uwagę, że jednym z głównych celów krajów Trójmorza jest stawianie przede wszystkim na rozwój infrastruktury energetycznej, a to bardzo sprzyja amerykańskim interesom.

REKLAMA

- Stany Zjednoczone za prezydentury Trumpa postawiły sobie za priorytet wzmocnienie pozycji jako eksportera gazu skroplonego. W Europie Środkowo-Wschodniej dostrzegają możliwość pozyskania nowych rynków zbytu. Dlatego wydaje mi się, że wsparcie finansowe dla projektu Trójmorza przy administracji Bidena byłoby też utrzymane - zaznaczył Piotrowski.

Nie ma zagrożenia dla wydobycia gazu łupkowego?

W rozmowie z Antonim Trzmielem gość Polskiego Radia 24 przyznał, że co prawda Joe Biden zapowiedział rewizję wydobycia paliw kopalnych, w tym ropy naftowej, ale gaz łupkowy, który Amerykanie eksportują również do naszej części Europy, nie jest postrzegany przez Demokratów aż tak negatywnie.

- Jest to zapowiedź przede wszystkim na potrzeby rynku wewnętrznego, natomiast czym innym jest eksport i współpraca z innymi państwami - stwierdził Mateusz Piotrowski.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Mateusz Piotrowski, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Data emisji: 03.11.2020
Godzina emisji: 14.33

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej