Paweł Borys: chcemy pomóc firmom w dostosowywaniu się do nowych warunków rynkowych
Chcemy włączyć się w rozwój kompetencji w sektorze przedsiębiorstw, związany z tym, by możliwie sprawnie dostosowały się do nowego otoczenia, w którym prowadzą działalność - mówił Paweł Borys. Szef Polskiego Funduszu Rozwoju uczestniczył w e-konferencji "Firmy Jutra - program PFR, Operatora Chmury Krajowej i Google", którego celem jest przeszkolenie 15 tys. małych i średnich firm, aby mogły rozwinąć działalność w internecie i dostosować model biznesowy do obecnych wyzwań oraz wykorzystać rozwiązania chmurowe do zwiększenia efektywności.
2020-11-04, 13:03
Paweł Borys zaznaczył, że pandemia mocno wpływa na niektóre sektory gospodarki, co uwidoczniła zwłaszcza druga jej fala.
- Są branże, głównie w sektorze usług, gdzie niezbędne jest ograniczenie kontaktu, aby powstrzymać pandemię, które bardzo tracą przychody w związku z wdrażaniem restrykcji sanitarnych - podkreślił.
Zwrócił uwagę, że poza wsparciem finansowym dla przedsiębiorstw w ramach różnych programów antykryzysowych, istotne jest to, aby pomóc przedsiębiorcom w transformacji ukierunkowanej głównie na korzystanie z nowoczesnych technologii poprzez automatyzację, organizację pracy w sposób zdalny, rozwój kanałów internetowych sprzedaży, tzw. e-commerce.
Podkreślił, że to są narzędzia cyfrowe związane z chmurą obliczeniową.
REKLAMA
- Z perspektywy zwłaszcza małych przedsiębiorstw nie ma potrzeby dużych inwestycji, w licencje, systemy, infrastrukturę, ponieważ oprogramowanie z którego można skorzystać świadczone jest z chmury - mówił.
- Jako Polski Fundusz Rozwoju chcemy razem z naszymi partnerami włączyć się również w rozwój kompetencji w sektorze przedsiębiorstw, związany z tym, żeby możliwie sprawnie dostosować się do nowego otoczenia, w którym w tej chwili prowadzą działalność - zaznaczył Borys.
Dodał, że misją PFR jest wzmacnianie fundamentów rozwojowych polskiej gospodarki, "ma to wymiar zarówno finansowy, jak i edukacyjny". Przypomniał, że od kilku lat zespół PFR prowadzi różnego typu programy, które służą rozwijaniu kompetencji czy na rynku pracy, czy wśród przedsiębiorców.
- Dzięki temu zdobyły kompetencje jak tworzyć produkty, jak realizować projekty technologiczne, skutecznie wychodzić z nimi na rynek - tłumaczył.
REKLAMA
- Wspólnie z chmurą krajową, z Google kontynuujemy tę aktywność, aby przy okazji tego projektu dla kilkunastu tysięcy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zaoferować bardzo wysokiej jakości ofertę edukacyjną, która pomoże im zdobyć kompetencje niezbędne do tego, aby szybciej wdrażać nowe technologie, korzystać z usług chmurowych, rozwijać sprzedaż w internecie - powiedział.
Powiązany Artykuł
PARP zwróci część kosztów szkoleń i doradztwa. Zobacz, jak skorzystać z pomocy
Podkreślił, że chodzi o praktyczną wiedzę, która przyda się firmom, żeby dostosować się do nowego otoczenia, zwiększać przychody, ale też poradzić sobie po pandemii i długoterminowo rozwijać swój biznes.
Nowy program dla sektora MŚP
Uczestniczący w wideokonferencji Artur Waliszewski, szef Google Polska powiedział, że program szkoleniowy Firmy Jutra jest adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw.
- Chcemy przeszkolić 15 tys. firm do końca przyszłego roku, zaoferujemy 16 doradców, którzy będą dostępni w każdym województwie. (...) Wszystko to po to, żeby jak najwięcej firm w jak najlepszy sposób mogło z dostępnych cyfrowych rozwiązań skorzystać i funkcjonować, rozwijać swój biznes, pomimo sytuacji jaką mamy w związku z pandemią - wyjaśnił.
REKLAMA
Michał Potoczek, prezes Chmury Krajowej stwierdził, że firmy, które chcą efektywnie korzystać z technologii w swoim biznesie, muszą w ramach swoich organizacji wykształcić właściwe kompetencje.
- Głównym naszym celem w programie Firmy Jutra jest dostarczenie ścieżki edukacyjnej i umożliwienie firmom przeszkolenia właściwych ludzi - w jaki sposób szukać w technologii wartości biznesowych, gdzie przynoszą one największe korzyści - dodał.
Pomoc w rozwinięciu planu
Program Firmy Jutra to 26 tys. godzin indywidualnych bezpłatnych konsultacji dla przedsiębiorców, w których organizatorzy pomogą zbudować indywidualny plan rozwoju w internecie i plan wykorzystania technologii. Szkolenia pozwolą firmom rozwinąć działalność w sieci i dostosować model biznesowy do obecnych wyzwań oraz wykorzystać rozwiązania chmurowe do zwiększenia efektywności.
Program kierowany jest do wszystkich małych i średnich firm, które potrzebują szybko rozwinąć swoją działalność w internecie i tych, które potrzebują na nowo przemyśleć swój model biznesowy czy poszukać wzrostu efektywności dzięki rozwiązaniom chmurowym.
Kursy przygotowało Google, PFR i Chmura Krajowa.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, PAP, PFR, md
REKLAMA