Od soboty obowiązują nowe regulacje bezpieczeństwa w walce z COVID-19. Sprawdź, co się zmieniło

- Epidemia jest fundamentalnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki, służby zdrowia i tysięcy istnień ludzkich - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Od soboty 7 listopada w Polsce obowiązują nowe ograniczenia w życiu społecznym, kulturalnym, a także w działalności placówek handlowych. Przedstawiamy je w formie przystępnych punktów. 

2020-11-07, 05:55

Od soboty obowiązują nowe regulacje bezpieczeństwa w walce z COVID-19. Sprawdź, co się zmieniło
Dziś zrobimy zakupy. Niedziel handlowych będzie więcej?. Foto: Pixabay

Powiązany Artykuł

kwarantanna covid free shutt 1200 .jpg
COVID-19 w Polsce. Znamy nowe wytyczne dot. automatycznej kwarantanny

W związku z kolejnym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem rząd wprowadził nowe, bardziej rygorystyczne zasady bezpieczeństwa. - Wzywam do przestrzegania zasad, obostrzeń, jakie dzisiaj ogłaszamy. Żaden plan nie powiedzie się, jeśli nie będziemy solidarni. Epidemia jest fundamentalnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki, służby zdrowia i tysięcy istnień ludzkich - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Czytaj także: 

Od 9 listopada zmieniają się zasady działalności szkół: 

  • dzieci z klas 1-3 będą pobierały lekcje zdalnie - od poniedziałku 9 listopada do 29 listopada;
  • nauczanie zdalne w wyższych klasach i szkołach ponadpodstawowych zostanie utrzymane do 29 listopada;
  • dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki nad dziećmi w szkołach. Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

Utrzymane zostają zasady organizowani wydarzeń sportowych bez udziału publiczności i zamknięcie basenów, siłowni itp. Nie zmieniają się także zasady opieki w przedszkolach.

Powiązany Artykuł

shutterstock_nauka malarstwo 1200.jpg
Nowa tarcza antykryzysowa dla artystów. Jest wniosek ministra kultury

Nowe zasady dotkną także życia społecznego, w tym pracy instytucji kultury i działalności kościołów: 

  • zamknięte będą kina i teatry, galerie i inne instytucje kultury - do 29 listopada
  • w kościołach obowiązują ograniczenia jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni - do 29 listopada

Utrzymane zostaną ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się młodzieży do 16 roku życia oraz zakazy zgromadzeń publicznych powyżej pięciu osób i organizowania spotkań i imprez. Rząd podtrzymuje zalecenia dla seniorów, by ograniczyli wychodzenie z domu. 

REKLAMA

Od soboty 7 listopada zmieniają się zasady funkcjonowania sklepów i placówek hotelarskich:

  • w sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych, do 29 listopada, będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach jak dotychczas - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych;
  • w galeriach handlowych, do 29 listopada, czynne będą tylko sklepy spożywcze, apteki, markety budowlane i punkty usługowe (kryteria "punktu usługowego" zostaną określone w rozporządzeniu opublikowanym w czwartek);
  • obiekty hotelarskie będą do 29 listopada dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Utrzymane zostają: zawieszenie funkcjonowania sanatoriów, ograniczenia działalności placówek gastronomicznych (tylko na wynos lub z dowozem), oraz limity pasażerów w komunikacji zbiorowej (zajęte 50 proc. miejsc siedzących, lub 30 proc. wszystkich)

Powiązany Artykuł

niedzielski EN 1200 .jpg
Minister zdrowia: pojawia się szansa, nadzieja na wyhamowanie pandemii

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także, że rząd nie wyklucza kolejnego zaostrzenia obowiązujących zasad, czyli narodowej kwarantanny, w tym ograniczeń przemieszczania się. Miałaby ona zostać wprowadzona po przekroczeniu progu 75 zakażeń/100 tys. mieszkańców. Szef rządu mówił, że należy chronić wytrzymałość służby zdrowia, po to, by chronić zdrowie i życie ludzi.


Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki: krok za tą granicą (wprowadzoną w środę) jest całkowity lockdown (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Jednocześnie, przy wskaźnikach zachorowań na poziomie 50 osób na 100 tys. mieszkańców możliwy jest powrót do zasad strefy czerwonej, przy wskaźnikach rzędu 25 zakażeń na 100 tys. mieszkańców - możliwy jest powrót do zasad strefy żółtej. 

REKLAMA



PAP, IAR, PolskieRadio24.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej