Rząd wprowadza 10 działań antykryzysowych dla firm. Zobacz jakich
Rząd przygotował kolejne działania antykryzysowe dla firm w związku z wprowadzonymi nowymi obostrzeniami w gospodarce. Chodzi m.in. o wydłużenie programu Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm czy dofinansowanie zatrudnienia dla wszystkich branż.
2020-11-07, 05:55
W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, m.in. handel czy usługi hotelarskie, rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców.
Posłuchaj
Nowe kroki w walce z koronawirusem – ostatni etap przed narodową kwarantanną.
➡️Czytaj więcej: https://t.co/NtTZv0hhr3 pic.twitter.com/cTw2Jcdkjj
- Pierwsze to dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami. Chodzi o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r. Rozwiązanie to będzie adresowane dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
- Drugie działanie to umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR.
REKLAMA
– Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. – napisano.
Wydłużenie obowiązywania Tarczy Finansowej
- Trzecie działanie to wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm do 31 marca 2021 r. (czas na złożenie wniosku) oraz do 30 czerwca 2021 r. (wypłaty).
Powiązany Artykuł
![kościński 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/48c10a19-ecd7-4d99-9998-f98641d05878.jpg)
Będzie wsparcie dla kolejnych sektorów dotkniętych obostrzeniami. Zapowiedź ministra finansów
Zostanie zmieniona zasada liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec–sierpień 2020 r. na marzec 2020 r.–marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Zapowiedziano wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. To rozwiązanie jest adresowane do dużych firm, dużych MŚP i dotyczy wszystkich branż.
- Kolejne działanie to pożyczki długoterminowe z gwarancją dla wszystkich branż oraz tych objętych restrykcjami sanitarnymi.
REKLAMA
– Kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami – wyjaśnia rząd.
- W ramach piątego działania przewidziano dofinansowanie zatrudnienia we wszystkich branżach. Tutaj następuje kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.
Dofinansowanie leasingu dla branży transportowej
- Kolejne działanie to przedłużenie postojowego dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
- Następne zakłada zwolnienie tych samych branż ze składek ZUS.
REKLAMA
- W ramach kolejnego działania rząd zakłada dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes. W tym przypadku rośnie m.in. kwota dotacji z 6-krotności do 8-krotności średniego wynagrodzenia. Rozwiązanie to również adresowane jest do branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
- Polityka drugiej szansy – to dziewiąte działanie, które przewidziane jest dla przedsiębiorstwa w restrukturyzacji. Zakłada ono dofinansowanie przez ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw.
- Ostatnie – dziewiąte działanie – to dofinansowanie leasingu dla branży transportowej. W tym przypadku ma nastąpić pokrycie kosztów leasingu przez ARP.
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, jk
REKLAMA
REKLAMA