Kościół utraci pokolenia młodych Polaków? Ks. prof. Kobyliński: musi dojść do mocnego i gwałtownego przebudzenia
- Pojawiają się pytania o jakość oddziaływania kościelnego i duszpasterskiego na polską młodzież. W jakim kierunku chcemy iść? To pytanie do księży biskupów o to, co proponują - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2020-11-04, 21:18
W audycji "Terlikowski na froncie" ks. prof. Andrzej Kobyliński odniósł się do protestów, które od 22 października trwają na ulicach polskich miast.
Powiązany Artykuł
"Stawajmy zawsze po stronie słabszych". Akademicy z UKSW apelują ws. protestów
Związane są z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdzono, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.
"W znakomitej większości są to katolicy"
W czasie demonstracji wygłaszane są często obraźliwe hasła wobec Kościoła. Dochodziło również do ataków na świątynie, podczas których profanowano budynki oraz przerywano nabożeństwa.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Skandaliczny napis na murze szkoły specjalnej. Policja wszczęła śledztwo
- Protest początkowo światopoglądowy szybko stał się sporem stricte politycznym. Najciekawsze pytanie dotyczy jednak ludzi młodych, którzy biorą udział w manifestacjach i wykrzykują hasła, jakie wykrzykują. W znakomitej większości są to katolicy, niemal w 100 proc. ochrzczeni, część niedawno była również u sakramentu bierzmowania. Natomiast w szkole podstawowej i średniej uczestniczyli w sumie w ok. 900 godzinach lekcji religii - wskazał filozof.
REKLAMA
Ks. prof. Kobyliński: zachęcałem do tego, by porozmawiać z tymi ludźmi
Biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę, ks. prof. Kobyliński zastanawiał się nad jakością oddziaływania kościelnego i duszpasterskiego na młode pokolenia Polaków. - Co dalej z religią w szkole? W jakim kierunku chcemy iść? To pytanie do księży biskupów o to, co proponują. Zachęcałem do tego, by wyjść na ulice i zacząć rozmawiać z młodymi katolikami, którzy z różnych racji wykrzykują określone hasła podczas protestów - zwrócił uwagę duchowny.
Zdaniem kapłana, mamy do czynienia z punktem zwrotnym w dziejach Kościoła w ujęciu relacji z młodymi ludźmi i jeśli nie dojdzie do mocnego i gwałtownego przebudzenia, to Kościół katolicki "utraci znakomitą większość młodego pokolenia".
***
Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof z UKSW
Data emisji: 04.11.2020
Godzina emisji: 20.07
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Polecane
REKLAMA