"Zrobimy wszystko, by chronić polską gospodarkę". Premier przedstawił szczegóły pomocy dla firm
Dofinansowanie kosztów stałych, wypłata postojowego, zwolnienie ze składek ZUS - to niektóre z instrumentów wchodzących w skład nowego pakietu wsparcia dla firm w związku z pandemią koronawirusa i obostrzeniami. Te rozwiązania pomogą dopasować się biznesowi do nowych okoliczności i ochronią miejsca pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki.
2020-11-06, 13:56
Szef rządu zaprezentował na konferencji pakiet 10 rozwiązań, które mają pomóc przetrwać firmom nadchodzące, trudne miesiące. Część z nich, jak np. postojowe czy zwolnienia ze składek, z powodzeniem były stosowane już wiosną. W nowym pakiecie są też jednak nowe rozwiązania, jak np. umorzenie części dotychczasowych subwencji czy dofinansowanie kosztów stałych.
Posłuchaj
Jak mówił Mateusz Morawiecki, pierwszym elementem mają być subwencje z tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r.
Drugim elementem ma być umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.
Następnym punktem jest wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 r.
REKLAMA
Kontynuowane mają być programy gwarancji: de minimis dla małych i średnich oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm.
Pakiet przewiduje też kontynuowanie dopłat do miejsc pracy, a także przedłużenie wypłaty postojowego oraz zwolnień ze składek ZUS.
Dofinansowane mają być zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes dla tych, którzy chcą zmienić branżę.
Ostanie punkty, wymienione przez Mateusza Morawieckiego, to polityka drugiej szansy i dofinansowanie leasingu.
REKLAMA
Jak mówił premier, koszt pakietu to ok. 9-10 miliardów złotych. W przypadku wprowadzenia narodowej kwarantanny może on wzrosnąć o kolejne 5-10 miliardów złotych.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Ekspert: przestrzeganie obostrzeń ważne nie tylko dla zdrowia, ale też dla gospodarki
Premier: trzeba działać szybko
Na konferencji prasowej szef rządu zapewnił, że państwo zrobi wszystko, by jak najmocniej wesprzeć przedsiębiorców w tym trudnym czasie.
- Użyjemy wszystkich naszych sił i środków, żeby pomóc przedsiębiorcom, żeby chronić miejsca pracy. Dzisiaj musimy ograniczyć naszą mobilność. Przepraszam wszystkich za niedogodności i trudy. Pomagajmy innym, tym starszym i tym słabszym - mówił Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że władze będą dalej pracować nad pakietem pomocowym i, w razie potrzeby, go udoskonalać.
Premier podkreślił, że dla rządu ochrona miejsc pracy jest priorytetem. Zwrócił uwagę, że po wiosennej fali pandemii nie było znacznego wzrostu bezrobocia.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak dodał, dzięki działaniom władz i pomocy dla firm udało się uratować 5 milionów miejsc pracy. Wskazywał, że tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł.
- A na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł - powiedział Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że teraz firmy ponownie będą potrzebować pomocy, mimo że w gospodarce w ostatnim czasie widać było odbicie.
- Gospodarka się odbijała bardzo dobrze do września, do początku października. Teraz mamy do czynienia z sytuacją trudną, kiedy razem znowu musimy dopasować instrumenty finansowe do ratowania przedsiębiorców, do pomocy branżom najmocniej dotkniętym przez ten nasz hamulec bezpieczeństwa, który musieliśmy zaciągnąć - mówił Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Nowe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej dla Europy, w tym dla Polski
Firmy znowu nie będą same
REKLAMA
Premier powiedział, że niepokój przedsiębiorców wywołany nowymi ograniczeniami jest zrozumiały, ale podkreślił, że w tej sytuacji tylko tak można powstrzymać rozwój epidemii. Zapewnił, że rząd robi co może, by wesprzeć gospodarkę.
- Staramy się wychodzić naprzeciw z bardzo dużymi programami finansowymi, które mają służyć ochronie gospodarki i do tej pory - zdaniem m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego - obroniliśmy gospodarkę w najwyższym możliwym stopniu w stosunku do PKB w porównaniu do wszystkich krajów Europy - stwierdził Morawiecki.
Posłuchaj
REKLAMA
Szef rządu wskazywał na obostrzenia w m.in. przemieszczaniu się zastosowane w ostatnich dniach w innych krajach Europy, m.in. całkowity lockdown czy godziny policyjne.
- My także musieliśmy włączyć ten hamulec bezpieczeństwa - mówił premier.
- Po dynamicznym odbiciu w trzecim kwartale jesteśmy w okresie ponownego spowolnienia. Ale przetrwamy razem ten czas. Drodzy państwo, drodzy przedsiębiorcy. Wierzę w to, że instrumenty, które zastosujemy teraz (...) będą dobrze dopasowane do waszych potrzeb - podsumował Mateusz Morawiecki.
PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md
REKLAMA
REKLAMA