Eksperci: trzeba już myśleć, jak przekuć kryzys w rozwój konkurencyjnej gospodarki

Dotychczasowe wyniki gospodarcze Polski, pomimo pierwszego do 30 lat spadku dynamiki PKB, są dobre na tle innych krajów. Pomogło nam to, że mamy znaczny sektor wytwórczy. Ale też trzeba pamiętać, że IV kwartał to wielka zagadka, szczególnie biorąc pod uwagę, że lock down staje się coraz szerszy i raczej będą wprowadzanie kolejne obostrzenia.

2020-11-09, 12:02

Eksperci: trzeba już myśleć, jak przekuć kryzys w rozwój konkurencyjnej gospodarki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

Dlatego każda pomoc firmom jest bardzo potrzebna, choć należy już myśleć raczej nie tyle jak utrzymywać branże czy firmy przy pomocy publicznych pieniędzy, ale jak wspierać  przekształcanie gospodarki – mówili goście Rządów Pieniądza: Agnieszka Durlik (KIG) i Mariusz Adamiak (PKO BP).

„Nie można zmarnować dobrego kryzysu”

- Nie można zmarnować dobrego kryzysu – mówił Mariusz Adamiak odwołując się słynnego stwierdzenia m.in. Winstona Churchilla.

Powiązany Artykuł

pap_20200909_0K6-1200mm.jpg
Maląg: poprzez inwestycje rządowe i samorządowe wracamy na tory sprzed pandemii

Zaznaczał, że choć dziś mamy ogromny kłopot z pandemią, przekładający się na kwestie gospodarcze i społeczne, to jednak takie właśnie kryzysy mogą mieć  kolosalne znaczenie dla rozwoju gospodarki w przyszłości.

Posłuchaj

Jak utrzymywać branże czy firmy przy pomocy publicznych pieniędzy, oraz jak wspierać przekształcanie gospodarki – mówili m.in. goście Rządów Pieniądza: Agnieszka Durlik (KIG) i Mariusz Adamiak (PKO BP). /Anna Grabowsk/. 21:13
+
Dodaj do playlisty

Pandemia nie dotknęła wszystkich branż jednakowo

Trzeba jednak określić jej kierunki i wspierać te, które mają realne szanse działania i rozwoju.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

dane finansowe firmy 663 glowimages.jpg
Eksperci: trzeba pomagać zamykanym branżom, ale pomoc musi być celowana

- Ciekawe są np.  dane dotyczące ruchu na autostradach, pokazujące, że bardzo spadł ruch samochodów osobowych, a ciężarówek nawet kilka procent wzrost, co znaczy, że zakłady produkcyjne działają i wysyłają swoje towary – wskazał Mariusz Adamiak.

Przedsiębiorcy oczekują przede wszystkim przewidywalności

Agnieszka Durlik mówiła o propozycjach wsparcia, jakie skierował rząd dla tych firm, które zostały lub zostaną zamknięte skutek konieczności przerwania łańcucha transmisji wirusa.

- Pomoc na pewno się przyda, ale to czego przedsiębiorcy przede wszystkim  oczekują to, aby ograniczenia działalności były bardziej przewidywane. Przedsiębiorców zaniepokoiło też to, że minister finansów oświadczył, iż pomoc taka jak umorzenie dotacji czy dofinansowanie kosztów będą traktowane jak przychód i trzeba będzie je opodatkować – mówiła Agnieszka Durlik.

Przed nami konsolidacja firm, przejmowanie małych firm

Tym, co jej zdaniem będziemy obserwować w najbliższym czasie, to łączenie się lub przejmowanie małych firm. To większe podmioty radzą sobie bowiem lepiej z kryzysem, łatwiej generują zabezpieczenie finansów, sprawniej organizują łańcuchy dystrybucji, sprzedaż e-commerce.

REKLAMA

Kryzys też można wykorzystać

- Dobrze byłoby, żebyśmy w ten sposób starali się przekuć obecną trudną sytuację na dobre rozwiązania – powiedziała Agnieszka Durlik.

Goście Rządów Pieniądza odnieśli się też do jednego z nowych elementów wsparcia – pomocy w przekształceniu profilu działalności. Ten obecny może bowiem nie rokować na przyszłość.

Pokonanie kryzysu nie oznacza powrót na stare ścieżki – wiele branż i firm musi myśleć o zmianach

- Jest to niezbędne. Nawet gdy pandemia minie, to świat nie wróci do tego samego sposobu funkcjonowania jak wcześniej, bo zbyt wiele procesów w naszej gospodarce i życiu społecznym się dokonało (…). Jestem przekonany, że np. bardzo głęboko zmieni się obsługa biznesu - podróże służbowe, hotele, konferencje, spotkania z klientami. Utrzymywanie w nieskończoność mocy tych branż to byłoby tak, jakbyśmy nie dostrzegali, że świat się zmienił – mówił Mariusz Adamiak.

W opinii gości audycji zmian powinny dokonywać same firmy, ale przy wsparciu państwa. Jak zaznaczali, mniej powinno być środków na tzw. postojowe, ale bardziej na zmiany.

REKLAMA

Anna Grabowska, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej