Sprawa Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus. Jest skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego

Prokuratura Generalna wniosła skargę nadzwyczajną od orzeczenia Sądu Rejonowego w Warszawie w sprawie handlu długami szpitalnymi. W skardze podniesiono kwestię rażącego naruszenia przepisów postępowania cywilnego oraz prawa materialnego.

2020-11-10, 07:56

Sprawa Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus. Jest skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Terelyuk/ Shutterstock

"W ocenie Prokuratora Generalnego sąd na skutek niewystarczająco dogłębnego rozważenia ustalonych okoliczności faktycznych i niewłaściwego zastosowania prawa materialnego, niezasadnie zasądził od Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie na rzecz Magellan S.A. w Łodzi kwotę 21 464,22 złotych wraz z odsetkami" - napisano w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Powiązany Artykuł

1200_Ziobro_PAP.jpg
Ziobro o sprawie "króla dopalaczy": najważniejsze było bezpieczeństwo funkcjonariuszy

Chodzi o sprawę z 2014 roku, kiedy szpital ogłosił przetarg na administrowanie oprogramowaniem, bazami danych i serwerami na potrzeby szpitala. Konsorcjum Medocre i Magellan SA wygrało przetarg. Następnie Medcore poinformowała szpital, że jedynym zobowiązanym i uprawnionym podmiotem do dysponowania i zarządzania wierzytelnościami, jakie przysługują konsorcjum, jest Magellan SA.

"W analizowanej sprawie umowa konsorcjum zawarta pomiędzy spółkami Medcore i Magellan nie przewidywała wspólnego wykonania usługi wobec szpitala przez obydwu członków konsorcjum. Strony zatem od początku zakładały, iż szpital nie będzie realizował terminowo swoich obowiązków i wyraźnie zaznaczyły, że wyłącznym wierzycielem szpitala będzie "Finansujący".

Konsorcjum miało zatem charakter wyłącznie finansowy. Wykorzystując konstrukcję konsorcjum, strony zawierając umowę z dnia 4 września 2013 roku jako uprawnionego do zapłaty za świadczone usługi informatyczne wskazały podmiot trzeci, inny niż usługodawca. W ten sposób doszło do zmiany wierzyciela szpitala" - napisano w komunikacie.

REKLAMA

W prokuraturach w całym kraju prowadzone są działania mające na celu ustalenie, czy i na jakich obszarach występuje problem nielegalnego obrotu wierzytelnościami zadłużonych placówek państwowej służby zdrowia. W efekcie prokuratorzy podjęli działania w 16, a uczestniczyli w 15 sprawach sądowych.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej