"Impuls do wychodzenia z kryzysu". Roszkowski o szczepionce na koronawirusa

- Wszyscy na rynku szukają przełomów. Informacje o wynalezieniu szczepionki napawają optymizmem. Widać to też po giełdach, które odpowiednio zareagowały. Musi być jakiś impuls do wyjścia z kryzysu. Ludzkość już gorsze rzeczy przeżyła w historii - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. 

2020-11-10, 16:15

"Impuls do wychodzenia z kryzysu". Roszkowski o szczepionce na koronawirusa
Marcin Roszkowski. Foto: PR24/JW

Po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wydatki z budżetu państwa przekraczały jego dochody o 13,75 mld zł. W porównaniu z poprzednim miesiącem przyrost deficytu jest stosunkowo nieduży. Po sierpniu budżet był na minusie 13,3 mld zł.

Powiązany Artykuł

twitter morawiecki 663 premier free morawiecki free.jpg
Premier: w środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek na COVID-19

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że epidemia koronawirusa jest wydarzeniem bez precedensu, nie można było tego przewidzieć. - Mamy skutki epidemiologiczne, polityczne i gospodarcze. W gospodarce mamy recesję, PKB jest ujemny ze wszystkimi konsekwencjami. Mniej produkujemy, mniej świadczymy usług. To dlatego, że gospodarka rozwija się podobnie jak wirus, przez ruch. Skoro ograniczamy naszą aktywność, to ograniczamy także wzrost gospodarczy. Efektem jest recesja - powiedział Marcin Roszkowski.

Prezes Klubu Jagiellońskiego przypomniał, że większość państw zadłuża się, by zapewnić płynność przedsiębiorcom, żeby nie zwalniali pracowników. - Nasz dług nie należy do największych. Natomiast występuje nie tylko w budżecie, ale również w Polskim Funduszu Rozwoju, który świadczy usługi wsparcia przedsiębiorcom w postaci tarcz antykryzysowych - podkreślił ekspert.

REKLAMA

Czytaj także:

GUS podaje, że inflacja wzrosła o 3 punkty procentowe rok do roku. - Inflacja jest obliczona na podstawie koszyka, w którym znajdują się różne dobra. Niekoniecznie odzwierciedlają wzrost cen z sektorów, z których my korzystamy. Odczuwalna inflacja przy cenach żywności jest dużo wyższa niż 3 proc. Problem wynika z tego, że mamy dużo pieniędzy na rynku, które pochodzą z długu i jest mniej proporcjonalnie usług i dóbr - tłumaczył. - Gotówka, jak ktoś ma jej za dużo, teraz parzy. Ona powinna pracować. W niektórych sektorach gospodarki mamy bum - dodał Roszkowski. 


Powiązany Artykuł

dworczyk PGE PAP 1200 .jpg
Dworczyk: jeśli będziemy przestrzegać dyscypliny, jest szansa, że narodowej kwarantanny nie będzie

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. - Wszyscy na rynku szukają przełomów. Informacje o wynalezieniu szczepionki napawają optymizmem. Widać to też po giełdach, które odpowiednio zareagowały. Musi być jakiś impuls do wyjścia z kryzysu. Ludzkość już gorsze rzeczy przeżyła w historii - podsumował prezes Instytutu Jagiellońskiego.

REKLAMA

Posłuchaj

Marcin Roszkowski o pandemii koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24) 9:56
+
Dodaj do playlisty

 

Koncern Pfizer zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki; jej dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego)
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 15.20

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej