Dmitrowicz: nie byłoby niepodległości gdyby nie sami Polacy
- W 1914 roku była ogromna nadzieja, bo wreszcie po ponad wieku trzy państwa zaborcze stanęły do walki naprzeciwko siebie (...), ale sprawa polska była nieznana. Nikt o Polsce nie słyszał, nikt o Polsce nie wiedział, nikomu na Polsce tak naprawdę nie zależało - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
2020-11-11, 14:13
11 listopada to umownie przyjęta data odzyskania niepodległości przez Polskę. Data jest umowna, ponieważ proces odzyskiwanie niepodległości trwał nie tylko wcześniej, ale i później, nie dniami, czy miesiącami, ale wręcz latami. 102 lata później wciąż odkrywamy tę historię na nowo. W Polskim Radiu 24 o całym procesie mówił historyk, Piotr Dmitrowicz.
Powiązany Artykuł
Orędzie prezydenta. "Pokonamy obecne trudności, tak jak robiliśmy to wielokrotnie w naszej historii"
Początki niepodległości w czasie I wojny światowej
Gość PR24 zwrócił uwagę na same początki odzyskiwania niepodległości, które można zobaczyć jeszcze w czasie I wojny światowej, trwającej w latach 1914-1918. Piotr Dmitrowicz przypomniał, że okres wojenny był dla Polaków dramatem także przez to, że od 1914 roku kilkaset tysięcy ludzi narodowości polskiej walczyło przeciwko sobie w armiach: rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej.
- W roku 1914 chyba najlepiej to skomentował jeden z wielkich polskich patriotów Michał Sokolnicki, który powiedział: "prawda jest taka - nikt na świecie Polski nie chce". I to wydawało się prawdą. Oczywiście była ogromna nadzieja, bo wreszcie po ponad wieku trzy państwa zaborcze stanęły do walki naprzeciwko siebie, a zatem ziściło się to, o co całe pokolenia się modliły (...), ale sprawa polska była nieznana. Nikt o Polsce nie słyszał, nikt o Polsce nie wiedział, nikomu na Polsce tak naprawdę nie zależało - mówił Piotr Dmitrowicz.
- Święto Niepodległości 2020. Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza
- "Ideologia propaństwowa a nie propartyjna". Prof. Wiesław Wysocki o początkach II RP
Powiązany Artykuł
"Pamiętamy o weteranach". Paczki z okazji Święta Niepodległości
Różne koncepcje niepodległości
Historyk wyjaśnił, że niepodległości nie udałoby się uzyskać, gdyby nie sami Polacy, "część tych Polaków". - Bo to też jest pewien fenomen, że przez cztery lata wojny, z roku na rok chęć odzyskania niepodległości, liczba Polaków zaangażowanych w ten proces bardzo mocno się zwiększała - dodał.
Piotr Dmitrowicz przypomniał także, że koncepcji zdobywania suwerenności przez Polskę było kilka, a ta Józefa Piłsudskiego, która miała zwyciężyć, też ewoluowała w czasie. - Piłsudski wychodził z prostego założenia, że największym polskim wrogiem jest Rosja i wszystkie działania musimy podporządkować działaniom przeciwko Rosji, a więc każdy przeciwnik Rosji jest naszym sojusznikiem. (...) Z drugiej strony mamy Romana Dmowskiego i Narodową Demokrację, i tę opcję, w której to Niemcy miałyby stanowić to największe zagrożenie dla Polaków (...). Mieliśmy jeszcze trzecią koncepcję - konserwatystów galicyjskich - która mówiła, że przyszła Polska mogłaby stanowić niejako trzeci człon monarchii austro-węgierskiej - mówił historyk.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 13.07
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA