IPN przekaże oryginał raportu Juergena Stroopa do Muzeum Getta Warszawskiego
Instytut Pamięci Narodowej podpisał dziś umowę określającą zasady przekazania oryginału raportu Juergena Stroopa w depozyt wystawy stałej budowanego Muzeum Getta Warszawskiego.
2020-11-12, 16:21
Wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma podkreślił, że jest to wyjątkowy dokument, opracowany przez Niemców, który ukazuje proces likwidacji getta warszawskiego. - Jest to dokument niemieckich okupantów, który miał za zadanie pokazać chwałę generała Stroopa i pokazać chwałę jego podkomendnych. Raport pokazuje jednak przede wszystkim zbrodnie niemieckich okupantów na warszawskich Żydach, ale też męstwo Żydów warszawskich, którzy stanęli do walki wiosną roku 1943. Mimo że z góry wiedzieli, że jest to przedsięwzięcie skazane na porażkę, chcieli jednak godnie umrzeć w walce i zadać jak najwięcej strat okupantowi - zazanczył.
📖 Raport Jürgena Stroopa - jeden z najcenniejszych dokumentów z zasobu Archiwum IPN‼ ✍️ Sporządził go – na zlecenie...
Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Czwartek, 12 listopada 2020
Szpytma stwierdził, że oryginał raportu Stroopa to jeden z najcenniejszych dokumentów posiadanych przez Archiwum IPN.
Powiązany Artykuł
Tomasz Strzembosz – skazany na historię
Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski, dziękując za możliwość wypożyczenia Raportu Stroopa, podkreślił, że to niezwykle ważne wydarzenie, ponieważ wraz z pracownikami miał świadomość, że najtrudniejszym z zadań stojących przed Muzeum będzie zdobycie obiektów na wystawę stałą.
Posłuchaj
REKLAMA
- Ponad 70 lat po zakończeniu wojny nie wydawało się prawdopodobnym odkrycie nowych, nieznanych reliktów historii getta warszawskiego, zaś istniejące były już wykorzystywane przez inne, wcześniej powstałe instytucje, dlatego pozyskanie oryginału raportu Stroopa jest wyjątkowym wydarzeniem - zwrócił uwagę dyrektor Muzeum.
Albert Stankowski podziękował też prezesowi Fundacji Rodziny Nissenbaumów Gideonowi Nissenbaumowi, dzięki której w zbiorach MGW znajdzie się oryginalny wózek do przewożenia zwłok, wykorzystywany w getcie warszawskim podczas okupacji. Ogłosił też rozpoczęcie publicznej, ogólnoświatowej zbiórki pamiątek i reliktów związanych z gettem Warszawskim i innymi gettami na terenie Polski okupowanej przez Trzecią Rzeszę.
Czytaj także:
- Nieznana fotografia "Inki". IPN odnalazł zdjęcie Danuty Siedzikówny tuż przed aresztowaniem
- Grupa berneńska. Polscy dyplomaci wymyślili, jak ratować Żydów już na początku wojny
Pamiątki można przekazywać Muzeum, kontaktując się z jego pracownikami przez adres mailowy zbiory@1943.pl.
Raport Stroopa jest oficjalnym raportem napisanym w maju 1943 przez Juergena Stroopa, dowódcę niemieckich sił likwidacyjnych w getcie warszawskim przygotowany dla Heinricha Himmlera. 75-stronicowy dokument zawierający też fotografie, opisuje niemiecką wersję wydarzeń podczas powstania w getcie warszawskim.
REKLAMA
itom
REKLAMA