Rozmowa Morawiecki-Merkel o budżecie UE. "Uznaniowe mechanizmy nie mogą zostać zaakceptowane"

Polska nie może zaakceptować "uznaniowych mechanizmów" w ramach nowego unijnego budżetu - takie stanowisko Warszawy przekazał kanclerz Angeli Merkel premier Mateusz Morawiecki. Po południu szefowie rządów Polski i Niemiec rozmawiali w formule wideokonferencji.

2020-11-12, 19:30

Rozmowa Morawiecki-Merkel o budżecie UE. "Uznaniowe mechanizmy nie mogą zostać zaakceptowane"
Wideokonferencja Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel. Foto: Krystian Maj/KPRM

Głównym tematem dyskusji był unijny budżet na lata 2021-27 oraz pakiet odbudowy, czyli dodatkowy fundusz na odbudowę gospodarczą po pandemii COVID-19. Unijni urzędnicy nieoficjalnie potwierdzili, że premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem przez Polskę budżetu Wspólnoty, jeśli wypłata pieniędzy będzie uzależniona od praworządności.

Powiązany Artykuł

morawiecki free 1200.jpg
Budżet UE powiązany z zasadą praworządności? Premier zagroził wetem

"Premier podkreślił w rozmowie [z kanclerz Merkel], że uznaniowe mechanizmy, oparte na arbitralnych, politycznie motywowanych kryteriach nie mogą zostać zaakceptowane. Nie uwzględniają one istotnych, merytorycznych aspektów prawa europejskiego, a ich przyjęcie mogłoby doprowadzić do usankcjonowania stosowania podwójnych standardów, odmiennego traktowania poszczególnych państw członkowskich UE" - podano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Poważne wątpliwości prawne

Polskie władze argumentują również, że proponowane rozwiązania są niezgodne z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca 2020 roku i budzą "poważne wątpliwości prawne" w świetle brzmienia Traktatów. Jak zaznaczono w komunikacie, uznaniowość w przypadku tego mechanizmu sama w sobie budzi poważne zagrożenia dla praworządności w UE.

Czytaj także:

"Dlatego Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu, prowadzącej do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną" - głosi komunikat po rozmowie premiera Morawieckiego z kanclerz Merkel.

Powiązany Artykuł

ue przywódcy en 1200.jpg
Merkel, von der Leyen i Sassoli zaapelowali o przyjęcie budżetu UE

Do końca roku Niemcy przewodniczą pracom w Radzie Unii Europejskiej.

Współpraca z USA

Rozmowa polskiego premiera z niemiecką kanclerz dotyczyła także "kontynuacji i wzmocnienia współpracy" między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Chodzi tu między innymi o relacje gospodarcze, bezpieczeństwo, w tym energetyczne, a także polityki klimatycznej i współpracy wielostronnej.

"Istotnym obszarem współpracy pozostanie także obrona kolektywna realizowana w ramach NATO" - głosi komunikat CIR.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej