Tauron zainwestuje w OZE. W planach są farmy fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe

Do 2030 r. Tauron przewiduje inwestycje OZE – punkty odnawialnych źródeł energii na terenie Małopolski. Wyznaczeniu takich miejsc i ich budowie służy porozumienie podpisane pomiędzy zarządami województwa i Tauronu.  

2020-11-13, 09:00

Tauron zainwestuje w OZE. W planach są farmy fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe
Usytuowanie wiatraków. Foto: Pixabay

Zarząd Tauronu zadeklarował, że chciałby tworzyć na ternie Małopolski punkty OZE – farmy fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe. Zgodnie z zapowiedziami plany takich inwestycji są już przewidziane na terenie Małopolski Zachodniej, m.in. w okolicach Trzebini i Olkusza. Realizacja inwestycji jest planowana do 2030 r. Według zarządu firmy za wcześnie jest jednak na zdradzanie konkretów tych planów.

– Tauron jest fundamentem gospodarczym Zachodniej Małopolski. Region ten stoi przed licznymi wyzwaniami w najbliższych latach. Chcemy, aby województwo małopolskie stało się częścią naszej ekologicznej transformacji – powiedział prezes zarządu Tauron Polska Energia Wojciech Ignacok.

Z kolei wiceprezes spółki Jerzy Topolski dodał, że w ciągu najbliższych 10 lat będzie największy wzrost inwestycji tego typu.


Powiązany Artykuł

energia odnawialna1200.jpg
Minister klimatu: musimy pogodzić wymogi ekonomii i ekologii w transformacji energetyki

Współpraca w ramach dwóch programów

Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz zapowiedział, że województwo wspólnie z samorządami będzie dążyło do wyznaczenia takich miejsc, które w planach zagospodarowania przestrzennego będą wyznaczone na tereny pod budowę farm fotowoltaicznych i instalacji wiatrowych.

REKLAMA

– Porozumienie w finale będzie miało opracowanie miksu energetycznego i scenariuszy dojścia do neutralności klimatycznej w województwie małopolskim. Ale kiedy i ile procent w miksie energetycznym będzie wynosiło OZE – to będziemy w stanie odpowiedzieć po zakończeniu pracy, którą dziś z Tauronem zaczynamy – powiedział wicemarszałek.

Podpisany dokument gwarantuje współpracę w ramach dwóch programów. Pierwszy z nich to Life EkoMałopolska, na realizację którego Komisja Europejska przeznaczyła 70 mln zł. Drugi to unijna Platforma Regionów Węglowych, dzięki której Małopolska mogłaby pozyskać środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który przewiduje dla Polski ponad 3,5 mld euro – porozumienie z Tauronem ma się przyczynić do jak największej kwoty dla Małopolski pozyskanej z tej puli.

Sygnatariuszami porozumienia są marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz, prezes Tauron Polska Energia SA Wojciech Ignacok oraz wiceprezes Jerzy Topolski.


Powiązany Artykuł

panele słoneczne 1200.jpg
Pozyskujemy już 10 GW mocy z OZE. Własne instalacje coraz bardziej opłacalne

Dialog ze stroną rządową i Komisją Europejską

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wicemarszałek Urynowicz, który jest pełnomocnikiem zarządu województwa do spraw sprawiedliwej transformacji, podkreślał, że w przekształceniu rynku energetycznego bez kosztów społecznych ważne jest uczestnictwo Małopolski w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

REKLAMA

W styczniu 2020 r. województwo dołączyło do Platformy Regionów Węglowych w Transformacji. Prowadzony jest również dialog ze stroną rządową i Komisją Europejską o włączenie Małopolski do wsparcia ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego został powołany interdyscyplinarny zespół do przygotowywania Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, a do współpracy zaproszono 37 instytucji ze świata nauki, biznesu, administracji oraz organizacji pozarządowych. Małopolska wymieniana jest, jako jedno z sześciu polskich województw, które mogą ubiegać się o wsparcie z Funduszu.

Tauron w Małopolsce jest właścicielem zakładów górniczych Janina i Brzeszcze oraz elektrowni Siersza.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej