"Obowiązek urzeczywistniania polskich interesów". List prezydenta do pracowników służby zagranicznej

Prezydent Andrzej Duda spodziewa się, że przyszły rok będzie wciąż upływał w cieniu pandemii i jej długofalowych skutków, poprosił też polskich dyplomatów o podjęcie wysiłków na rzecz ściślejszej europejskiej współpracy medycznej. Pandemia nie zmieniła jednak rozumienia polskiej polityki zagranicznej jako "obowiązku urzeczywistniania polskich interesów narodowych przy poszanowaniu międzynarodowych pryncypiów i norm". Z okazji Dnia Służby Zagranicznej głowa państwa skierowała list do jej członków.

2020-11-16, 06:09

"Obowiązek urzeczywistniania polskich interesów". List prezydenta do pracowników służby zagranicznej
Prezydent Andrzej Duda skierował list do pracowników polskiej służby zagranicznej. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

W liście z okazji Dnia Służby Zagranicznej, Andrzej Duda podsumował priorytety polityki zagranicznej naszego kraju. Zwrócił uwagę na znaczenie relacji ze Stanami Zjednoczonymi w kontekście bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki. Podkreślił też, że w Unii Europejskiej, w której członkostwo nazwał kluczowym dla rozwoju gospodarczego Polski, nie można wykraczać poza normy traktatowe lub je dowolnie interpretować.

Powiązany Artykuł

trump duda 1200 shutterstock.jpg
W jakim kierunku powinna podążać polska polityka zagraniczna? "Wsparcie USA jest istotne"

Niezmienność polskiej polityki zagranicznej

Zwracając się do członków polskiej służby zagranicznej, Andrzej Duda ocenił, że trwająca pandemia COVID-19 jest testem na skuteczność i wydolność instytucji publicznych, a także na naszą odporność na szoki zewnętrzne. - Nie wiemy dokładnie, jak długo przyjdzie nam w tymże paradygmacie funkcjonować, ale możemy założyć - tak przewidują naukowcy - że cały nadchodzący rok wciąż będzie upływać w cieniu epidemii, a następnie jej długofalowych skutków - napisał prezydent.

Czytaj także:

Jak dodał, pandemia przyspieszyła już i tak gwałtowne zmiany polityczne, społeczne i ekonomiczne. A to oznacza - podkreślił prezydent - konieczność bycia gotowym na rozmaite scenariusze. Według Andrzeja Dudy, pandemia nie zmieniła jednak rozumienia polskiej polityki zagranicznej jako "obowiązku urzeczywistniania polskich interesów narodowych przy poszanowaniu międzynarodowych pryncypiów i norm".

REKLAMA

Kluczowe relacje transatlantyckie

Prezydent podkreślił, że Polska ocenia relacje transatlantyckie jako kluczowe dla architektury bezpieczeństwa europejskiego. - Stosunki polsko-amerykańskie rozwijamy z sukcesem przez ostatnie 30 lat - bez względu na orientacje ideowo-polityczne kolejnych polskich rządów oraz barwy partyjne kolejnych prezydentów USA - zapewnił. Andrzej Duda przypomniał również o wzmocnieniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Liczba amerykańskich żołnierzy nad Wisłą zwiększy się dzięki tegorocznej dwustronnej umowie. Stworzone zostanie również wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA.

Powiązany Artykuł

usa polska lng tankowiec free shutt 1200 .jpg
Rzecznik prezydenta: relacje Polski i USA są niezmienne. Niezależnie od tego, kto rządzi

Prezydent zaznaczył, że bliskie relacje euroatlantyckie z "decydującym" polskim udziałem zostały wzbogacone o "silny komponent” współpracy energetycznej, w zakresie bezpieczeństwa sieci 5G oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inicjatywy, która - jak dodał prezydent - uzyskała "silne i konkretne" poparcie Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz instytucji UE.

Relacje polsko-unijne

W kontekście członkostwa Polski w Unii Europejskiej prezydent podkreślił, że Warszawa chce działać na rzecz realizacji ambitnego budżetu Wspólnoty na lata 2021-27 oraz towarzyszącego mu funduszu odbudowy. Prezydent napisał, że polski głos powinien być wyraźnie słyszalny w zakresie europejskiej współpracy służb ochrony zdrowia.- Chciałbym, aby polska dyplomacja podjęła działania na rzecz europejskiego mechanizmu zabezpieczenia medycznego oraz rozwijania wspólnych badań naukowych z zakresu biotechnologii i nowoczesnych terapii zdrowotnych. Po drugie, w celu przezwyciężenia ekonomicznych skutków pandemii należy podjąć działania mające na celu skrócenie łańcuchów dostaw oraz wzmocnienie europejskiej niezależności technologiczno-przemysłowej. Innymi słowy, Europa powinna znów stać się nowoczesnym "warsztatem produkcyjnym", a wypracowywane w ten sposób zyski powinny być sprawiedliwie dzielone, łącząc cele spójnościowe i rozwojowe - stwierdził Andrzej Duda.

Czytaj także: 

Odnosząc się do kwestii unijnego budżetu, polski przywódca ocenił, że nadal aktualne jest dążenie do wyrównywania poziomu życia we wszystkich częściach wspólnej Europy. Podkreślił, że w Unii Europejskiej, tak jak w innych relacjach międzynarodowych, obowiązuje zasada pacta sunt servanda. - Oznaczająca w tym wypadku, że żadne reformy, zasady działania czy polityki unijne nie mogą wykraczać poza normy traktatowe lub je w bardzo dowolny sposób interpretować. Unia Europejska zawsze definiowana była jako wspólnota prawa i taką musi pozostać - napisał prezydent.

REKLAMA

Wschodni aspekt polskiej polityki

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na wschodni aspekt polskiej polityki zagranicznej. Przypomniał o wsparciu Polski dla demokratycznych dążeń Białorusi oraz integralności terytorialnej Ukrainy. Wyraził też stanowczy sprzeciw dla rosyjskiej polityki "imperialnych ingerencji, łamania zasad prawa i nieprzestrzegania praw człowieka".

Powiązany Artykuł

PGNiG Ukraina twitter free 1200.jpg
"Dominowały gospodarka i kwestie bezpieczeństwa". Ekspert o spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy

Prezydent podkreślił również znaczenie prowadzenia globalnej dyplomacji gospodarczej. Zaznaczył jednak, że polska polityka zagraniczna to nie tylko interesy, lecz także wartości, takie jak solidarność, demokracja, wolność i rola prawa międzynarodowego. - To także szacunek dla życia ludzkiego. W tym kontekście cieszy mnie także fakt, że Polska poparła niedawno Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego - wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Węgrami, Brazylią i 30 innymi państwami - dodał.

Przewodnictwo w OBWE

Prezydent przypomniał, że w przyszłym roku Polska obejmie przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pisząc o trwających konfliktach w naszym sąsiedztwie ocenił, że zaufanie między Rosją a Zachodem w sprawach bezpieczeństwa "od dawna nie było na tak niskim poziomie".

Czytaj także: 

Na zakończenie prezydent dziękował polskim dyplomatom za działania w czasie pandemii. Wskazał na transporty materiałów ochronnych i sprzętu medycznego między innymi na Bałkany i Kaukaz. - Pamiętam o roli naszych dyplomatów w przeprowadzeniu akcji »Lot do domu«, w ramach której tysiące naszych rodaków mogły w marcu i kwietniu wrócić do kraju po zamknięciu granic - napisał.

REKLAMA

Dzień Służby Zagranicznej przypada 16 listopada. Tego dnia 1918 roku Józef Piłsudski nadał depeszę notyfikującą światowym przywódcom odrodzenie niepodległego państwa polskiego i jego powrót na mapę świata.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej