Sejm wznowił obrady. Zajmie się uchwałami dotyczącymi negocjacji budżetu UE

Sejm w czwartek, po godz. 11.00 wznowił obrady; posłowie mają zająć się czterema projektami uchwał złożonymi przez PiS oraz opozycję dotyczącymi sprawy negocjacji przez Polskę przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

2020-11-19, 11:46

Sejm wznowił obrady. Zajmie się uchwałami dotyczącymi negocjacji budżetu UE

Transmisja obrad Sejmu dostępna poniżej:

Negocjacje budżetowe w UE

Powiązany Artykuł

morawiecki free 1200.jpg
Premier wskaże prawne aspekty weta wobec budżetu UE. Zapowiedział uchwałę

Do Sejmu wpłynął projekt uchwały autorstwa posłów PiS wspierający działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE, autorzy proponują wyrażenie uznania dla "faktu zablokowania prac" nad budżetem UE. Złożenie takiego projektu ws. poparcia polskiego stanowiska w unijnych negocjacjach dotyczących budżetu UE zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

W projekcie uchwały posłów PiS, który w czwartek rano wpłynął do Sejmu napisano, że zaproponowany w toku negocjacji budżetowych mechanizm powiązania wypłat z budżetu z przestrzeganiem praworządności został określony jako zawierająca "przepisy nieostre, nieprecyzyjne".

Projekty opozycji

Swoje projekty uchwał złożyły w Sejmie kluby opozycyjne: KO, Lewicy i PSL, wzywając rząd do zawarcia porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy i głosowania za nim.

REKLAMA

Jak czytamy w projekcie: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do osiągniecia porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy. Wysokość wyżej wskazanego pakietu wydatków ma wynieść 1,8 bln euro, co stanowi historyczną wysokość środków przeznaczonych dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. Uchwalenie budżetu UE wymaga jednomyślności wszystkich dwudziestu siedmiu krajów wspólnoty"

Czytaj także:

W uzasadnieniu swojego projektu Lewica podkreśliła, że długofalowy budżet UE na lata 2021-2027 wraz z Funduszem "stanowią historyczną szansę dla Polski na wyjście z kryzysu w wyniku pandemii, nowe inwestycje, poprawę infrastruktury, w tym stanu ochrony zdrowia".

Również PSL w swoim projekcie podkreśla, że wynegocjowane kwoty w wieloletnim budżecie UE oraz Fundusz Odbudowy "są w obecnej sytuacji szansą dla rozwoju Polski i odbudowy gospodarki, która poniosła ogromne straty spowodowane pandemią". Przypomina, że wynegocjowane w lipcu porozumienie zostało wówczas ogłoszone jako sukces negocjacyjny polskiego rządu. "Integralną częścią porozumienia liderów była decyzja o wzmocnieniu kontroli nad środkami unijnymi" - podkreślili ludowcy.

REKLAMA

Nowela ustawy o działach administracji rządowej

Posłowie mają kontynuować pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Nowelizacja jest wynikiem reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Nowela przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Powiązany Artykuł

1200_Kaczyński_PAP.png
"Demonstracje, które popieraliście, kosztowały życie wielu osób. Macie krew na rękach". Prezes PiS do opozycji

Nowy dział geologia ma objąć kwestie wpływające na racjonalne gospodarowanie surowcami kopalnymi i zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego państwa. Wyodrębnienie działu leśnictwo i łowiectwo nastąpi z działu administracji rządowej środowisko. Centrum administracyjne rządu ma być właściwe dla określania strategicznych kierunków rozwoju państwa i oceny funkcjonalności jego struktur, analiz, prognoz oraz ocen skutków społeczno-gospodarczych projektowanych regulacji. Centrum ma się także zajmować koordynacją działań związanych ze współdziałaniem rządu i premiera z prezydentem, Sejmem, Senatem i innymi organami państwowymi.

Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich

Prawdopodobnie posłowie przeprowadzą też drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który przewiduje zwiększenie dofinansowanie do funduszu o 3 mld zł.

Możliwe jest, że Sejm ponownie zajmie się sprawą powołania Rzecznika Praw Obywatelskich. Tak jak poprzednio jedyną kandydatką na tę funkcję jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz; jej kandydaturę ponownie zgłosiły kluby KO oraz Lewicy wraz z posłami PSL. Rudzińską-Bluszcz poparło do tej pory ponad tysiąc organizacji społecznych.

Kadencja obecnego RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września. 

REKLAMA

twitter/PAP

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej