Prof. Witold Modzelewski: polexit to mistyfikacja
- Polexit to temat klasyczny ze sfery jałowej debaty politycznej - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski.
2020-11-23, 16:12
W związku z wetem polskiego rządu wobec unijnej ustawy budżetowej, wśród opozycji nie brakuje głosów o możliwym polexicie.
- Państwo członkowskie ma swoje prawa, w tym prawo do wetowania. Inne państwa zapowiadały możliwość tego rodzaju działań (...). Jeżeli komuś prawa zostały traktatowo przyznane, to z tych praw należy korzystać. My korzystamy z tych praw niezmiernie oszczędnie - powiedział prof. Witold Modzelewski.
Powiązany Artykuł
Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Terlecki: PiS tym razem zgłosi własnego kandydata
Gość audycji podsumował szesnaście lat obecności Polski w Unii Europejskiej. - Byliśmy nieprawdopodobnie ulegli, byliśmy na prawach nowicjatu, byliśmy nowi w tym zakresie, nie korzystaliśmy ze swoich uprawień podmiotowych, które nam dano. Teraz też zachowujemy się wyjątkowo lojalnie. Zapowiadamy, że możemy z tego skorzystać. Dajemy szansę na kompromis. Kto tak postępuje, wskazuje na możliwość przestrzeni wzajemnych negocjacji - powiedział ekonomista.
Witold Modzelewski podkreślił, że nieracjonalne jest powiązanie budżetu unijnego z zasadą praworządności. - Jeżeli traktujemy najpoważniej całą narrację o tym, że o problemach naruszania prawa mają decydować wyłącznie niezawisłe sądy, to nie możemy się zgodzić z zasadą, że o ocenie naszej praworządności (co jest wyłączną kompetencją w kulturze europejskiej wymiaru sprawiedliwości, a dokładniej sądów) mają decydować urzędnicy, politycy władzy niesądowej, a najszerzej pojętej władzy wykonawczej - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR 24"
REKLAMA
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Prof. Witold Modzelewski
Data emisji: 23.11.2020
Godz. emisji: 15.33
REKLAMA
kmp
REKLAMA