"Środki dla tych, którzy najbardziej zasługują". W Senacie nowelizacja ustawy covidowej dot. służby zdrowia

W Senacie debatowano nad nowelizacją niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Określa ona zasady przyznawania wyższego wynagrodzenia dla tych pracowników służby zdrowia, którym polecono wykonywanie świadczeń w związku z epidemią, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.

2020-11-26, 16:11

"Środki dla tych, którzy najbardziej zasługują". W Senacie nowelizacja ustawy covidowej dot. służby zdrowia

Senacka komisja zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem nowelizacji, o czym podczas debaty mówiła jej przewodnicząca Beata Małecka-Libera z Koalicji Obywatelskiej. Dodała, że regulacja odbiera prawo do dodatkowego wynagrodzenia pracownikom medycznym, którzy od początku epidemii "stoją w pierwszym szeregu".

Motywować i wynagradzać

Powiązany Artykuł

mid-epa08840323 (1).jpg
Będą ulgi dla osób oddających osocze. Premier zdradził szczegóły

W imieniu wnioskodawców - posłów Prawa i Sprawiedliwości - głos zabrał poseł Jacek Żalek. Powiedział, że dzięki nowelizacji ustawy "środki trafią do tych pracowników służby zdrowia, którzy najbardziej na to zasługują". Dodał, że środki te "mają służyć do tego, żeby motywować, wynagradzać tych, którzy rzeczywiście ponoszą ten trud i ogromny ciężar niesienia pomocy pacjentom covidowym".

Posłuchaj

Poseł Jacek Żalek: nie każdy pracuje na linii walki z covidem (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także:

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przypomniał, że podczas prac nad - jak się wyraził - "ustawą matką" deklarował, iż niezwłocznie po jej przyjęciu, minister zdrowia zwiększy wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w walkę z epidemią do poziomu tego, co zostało przedłożone w projekcie ustawy covidowej, czyli do poziomu 200 procent. Przypomniał, że takie polecenie zostało już podpisane przez ministra zdrowia.

Powiązany Artykuł

Niedzielski PAP-1200.jpg
Testy antygenowe w podstawowej opiece zdrowotnej? Minister zdrowia wyjaśnia

Podwójne wynagrodzenie

Pod koniec października Sejm - wbrew stanowisku rządu - poparł poprawkę Senatu przyznającą podwójne wynagrodzenie wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie.

Autorzy nowelizacji - posłowie Prawa i Sprawiedliwości - argumentowali, że chodziło o naprawienie błędu legislacyjnego związanego z przyjęciem senackiej poprawki rozszerzającej grono osób uprawnionych do stuprocentowego dodatku.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej