Projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej przyjęty. Ma przyśpieszyć transformację polskiej energetyki

Rząd przyjął projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (inaczej projekt ustawy "offshore") przygotowany przez resort klimatu i środowiska. Przepisy ułatwią wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku i usprawnią inwestycje firm w tym obszarze.

2020-11-27, 20:50

Projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej przyjęty. Ma przyśpieszyć transformację polskiej energetyki
Według Polityki Energetycznej Państwa morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Bałtyku w 2040 r. mają mieć moc 8-11 GW.Foto: Pixabay

Powiązany Artykuł

wiatrak1200.jpg
PGE Baltica podpisała dwie umowy w ramach projektu farm wiatrowych na Bałtyku

Projekt ustawy wprowadza między innymi uproszczone procedury administracyjne i prawne, skracające czas, w jakim inwestorzy mogą zrealizować inwestycje w morskie farmy wiatrowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje, że nowe przepisy zachęcą inwestorów i przyspieszą proces transformacji polskiej energetyki na zeroemisyjne źródła energii.

Resort wskazuje też w komunikacie, że "dzięki rządowemu wsparciu dla elektrowni wiatrowych zlokalizowanych na Bałtyku, zwiększy się udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w tak zwanym krajowym "miksie energetycznym”. Morskie farmy będą otrzymywały wsparcie przez 25 lat.

Po roku 2020 Polska, a także inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, zobowiązane są wytwarzać minimum 15 procent energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Według projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 na polskim obszarze Morza Bałtyckiego powstanie do 11 gigawatów mocy wiatrowych. Projekt ustawy został przyjęty w trybie obiegowym.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej