Łączenie praworządności z budżetem UE bezprawne. Utajniono dokument, który o tym mówił

Opinia Służb Prawnych Rady UE jednoznacznie wskazuje, że łączenie wypłaty funduszy europejskich z tzw. praworządnością jest bezprawne. Opinia powstała pod koniec października, ale jej treść została utajniona. Dziś fragmenty dokumentu ujawnił eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. Mechanizm warunkowości nadal forsuje PE i niemiecka prezydencja.

2020-11-30, 18:58

Łączenie praworządności z budżetem UE bezprawne. Utajniono dokument, który o tym mówił
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Powiązany Artykuł

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Kolejne kraje nie chcą wiązania praworządności z budżetem UE. Kulisy obrad "za zamkniętymi drzwiami"

"Miarą oszustwa & manipulacji jest to że opinia Służb Prawnych Rady UE z 25.X.2020 o bezprawności i sprzeczności z Traktatem warunkowania budżetu tzw. praworządnością, była utajniona, znana tylko wtajemniczonym i że została ujawniona dopiero 25.XI.2020, 2 tyg. po zgłoszeniu weta 11.XI." - napisał europoseł Jacek Saryusz-Wolski.


Opublikowane fragmenty dokumentu nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości, że tak forsowane przez Parlament Europejski i niemiecką prezydencję łączenie wypłat funduszy europejskich z praworządnością stoi w sprzeczności z prawem.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Powiązany Artykuł

Mateusz Morawiecki free twitter 1200.jpg
"Jest traktowana przez nas bardzo poważnie". Premier o możliwości użycia weta

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po rozmowie, we wpisie na Facebooku, poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

REKLAMA

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Merkel po wideoszczycie 19 listopada powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską. "Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności" - podkreśliła.

Czytaj także:

Morawiecki zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności". 

REKLAMA

kb, niezalezna.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej