"Unijni prawnicy nie zostawili na nim suchej nitki". Wiśniewska o mechanizmie praworządności

- Organy unijne powinny działać w zakresie, jaki jest im przynależny. Jasno stanowią to traktaty. Instytucje nawołujące do przestrzegania praworządności dziś forsują rozporządzenie, które absolutnie tę praworządność łamie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Wiśniewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

2020-12-01, 15:54

"Unijni prawnicy nie zostawili na nim suchej nitki". Wiśniewska o mechanizmie praworządności
Jadwiga Wiśniewska. Foto: FACEBOOK.COM/JADWIGA WIŚNIEWSKA

Opinia Służb Prawnych Rady UE jednoznacznie wskazuje, że łączenie wypłaty funduszy europejskich z tzw. praworządnością jest bezprawne. Dokument powstał pod koniec października, ale jej treść została utajniona. Jego fragmenty ujawnił eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.

Powiązany Artykuł

Paweł Jabłoński 1200
"Daleko do osiągnięcia porozumienia". Wiceszef MSZ o negocjacjach ws. budżetu UE

- Już wcześniej podnosiliśmy to, że zarówno prawnicy Rady, jak i Komisji Europejskiej nie zostawili suchej nitki na projekcie rozporządzenia wiążącego unijny budżet z tzw. praworządnością. (...) Angela Merkel i niemiecka prezydencja próbują przeforsować nieprawny, pozatraktatowy mechanizm, który nie ma nic wspólnego z praworządnością. Coraz więcej państw członkowskich z niepokojem obserwuje toczącą się dyskusję - wskazała.

"Niemiecka prezydencja ma duży problem, by zgasić wywołany przez siebie pożar"

Posłuchaj

Jadwiga Wiśniewska o unijnej propozycji powiązania wypłaty środków finansowych z zasadą praworządności ("Temat dnia/Gość PR24") 21:55
+
Dodaj do playlisty

Europoseł podkreśliła, że unijne organy powinny działać w zakresie, jaki jest im przynależny. Jasno stanowią to traktaty. - Instytucje nawołujące do przestrzegania praworządności dziś forsują rozporządzenie, które absolutnie tę praworządność łamie - stwierdziła Wiśniewska, która nawiązując do sporu, jaki pojawił się wokół negocjacji budżetowych, dodała, że prezydencja niemiecka ma dziś duży problem, by zgasić pożar, który de facto sama wywołała.

Wiśniewska: nie miała żadnego uprawnienia zmieniać go wedle swojej woli

Powiązany Artykuł

morawiecki orban tt 1200.jpg
"Viktorze - dziękuję za wizytę". Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier

Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24, ewentualne wprowadzenie mechanizmu tzw. praworządności łączonej z budżetem, byłoby bardzo wyraźnym kamieniem milowym prowadzącym Unię Europejską w kierunku federalizacji.

REKLAMA

- Skoro na lipcowym szczycie Rady Europejskiej umówiliśmy się na mechanizm warunkowości chroniący unijny budżet przed defraudacją, to prezydencja niemiecka nie miała żadnego uprawnienia zmieniać go wedle swojej woli - zaznaczyła Jadwiga Wiśniewska.

W rozmowie z Antonim Trzmielem podkreśliła również, że polska dyplomacja oraz premier Mateusz Morawiecki walczą o to, by inne państwa zrozumiały, na czym w rzeczywistości polega forsowany przez unijnych urzędników mechanizm praworządności. - By zobaczyły, jak jest nieprawny, de facto nielegalny i jak łamie ducha oraz literę traktatów - powiedziała europoseł.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS
Data emisji: 01.12.2020
Godzina emisji: 15.08

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej