Ideologie totalitarne źródłem masowych mordów w czasie II wojny światowej. Dziś konferencja naukowa
Związki totalitaryzmów z ludobójstwem, jego mechanizmy i narzędzia - to główne zagadnienia poruszane podczas konferencji naukowej "Cele i narzędzia ludobójczej inżynierii społecznej. Człowiek i państwo wobec totalitaryzmów". Konferencja odbywa się online, bierze w niej udział 25 naukowców z 10 krajów, którzy analizują procesy narodzin ideologii totalitarnych, które następnie przeradzały się w systemy terroru i eksterminacji.
2020-12-03, 12:47
Konferencję organizuje Instytut Pileckiego, którego dyrektor Wojciech Kozłowski, otwierając debatę, wyjaśniał, że wiąże się ona z programem badawczym, który Instytut rozpoczął 2018 roku, a który poświęcony jest wkładowi polskiej myśli prawnej i naukowej w kształtowanie pojęcia "genocydu" czy też ludobójstwa.
- Zastanawiamy się skąd Rafał Lemkin - twórca pojęcia "ludobójstwo" - czerpał inspiracje, skąd jego wrażliwość na ten typ nowych zbrodni - mówił. Konferencję rozpoczął wykładem historyk, profesor Marek Kornat, który wyjaśniał, że totalitaryzmy, które powstały w XX nie mogły funkcjonować bez masowego użycia przemocy, a w efekcie ludobójstwa. - Nie jest możliwe wyobrażenie sobie dyktatury komunistycznej bez ideologii zakładającej działania eksterminacyjne. Nie można sobie wyobrazić narodowego socjalizmu bez projektu przestrzeni do życia na wschodzie Europy i też nie możemy sobie tego wyobrazić pokojowo - dowodził naukowiec.
Powiązany Artykuł
"Przyczynek do dyskusji o problemie totalitaryzmu". Festiwal filmowy "Echa Katynia" w Warszawie
Profesor Kornat wyjaśniał, że można też rozróżnić dwa rodzaje ludobójstwa: wewnętrzny i zewnętrzny. - Przypadek narodowego socjalizmu w Niemczech zakładał podbój Europy Wschodniej, aby tu osiągnąć przestrzeń do życia dla narodu niemieckiego. Chodzi tu o użycie środków eksterminacyjnych wobec innych ludzi, zwanych podludźmi. Przypadek sowiecki pokazuje fenomen eksterminacyjnych działań ludobójczych o charakterze wewnętrznym - chodzi o sztuczne wywołanie Wielkiego Głodu na Ukrainie w realizacji projektu kolektywizacji wsi - mówił naukowiec. W latach 1921-1947 wskutek wywołanych sztucznie przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego klęsk głodu życie straciło około 10 milionów mieszkańców Ukrainy.
REKLAMA
Totalitarne ideologie
Bezprecedensowa skala mordów na ludności cywilnej w trakcie II wojny światowej miała swoje źródła w ideologiach totalitarnych. Organizatorzy kolejnej międzynarodowej konferencji przygotowywanej przez Instytut Pileckiego stawiają sobie za cel przybliżenie charakteru tych zbrodni, ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiego przemysłu śmierci oraz doskonale zorganizowanego i przemyślanego sowieckiego systemu ucisku i eksterminacji.
pg
REKLAMA