Czy fundusz odbudowy może być przegłosowany bez udziału Polski i Węgier? Prof. Grosse wyjaśnia procedurę

- Fundusz odbudowy nie jest instrumentem opisywanym w traktatach, to projekt "podczepiony" pod wieloletnie ramy finansowe, dlatego istnieje możliwość jego osobnego procedowania wyłącznie w gronie 25 państw. Póki co nie czyni się tego z powodu blokady przyjęcia wieloletnich ram finansowych przez Polskę i Węgry - powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

2020-12-03, 20:25

Czy fundusz odbudowy może być przegłosowany bez udziału Polski i Węgier? Prof. Grosse wyjaśnia procedurę
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Foto: PR24

Do 7 grudnia musi zostać uzgodniony budżet roczny Unii Europejskiej na 2021 roku. Na razie, ze względu na sprzeciw Polski i Węgier, nie może to nastąpić.

Powiązany Artykuł

parlament europejskie free europarlament free shutt 1200.jpg
"To czas na działanie, a nie gierki polityczne". Wiśniewska krytykuje niemiecką prezydenturę w UE

Część komentatorów twierdzi, że nawet jeśli oba kraje podtrzymają swoje weto wobec budżetu oraz funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa, to pozostałe 25 państw członkowskich będzie i tak mogło przyjąć mechanizm warunkowości w przyznawaniu środków, o który trwa obecnie spór, podczas głosowania większościowego.

Czy można to zrobić nie łamiąc traktatów, czy można ominąć polsko-węgierskie weto i przegłosować również kwestię funduszu odbudowy przy udziale tylko 25 państw?

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse wyjaśnił, że w przypadku głównego mechanizmu finansowego, który jest negocjowany, czyli wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej, procedura traktatowa jest bardzo jednoznaczna.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o negocjacjach dot. unijnego budżetu ("Świat w powiększeniu") 24:46
+
Dodaj do playlisty

- Nie można obejść dwóch państw członkowskich. Trzeba tak długo negocjować, aż wszystkie państwa zgodzą się co do pewnych pryncypiów - zaznaczył.

Dodał, że samo rozporządzenie dotyczące warunkowości w przyznawaniu środków, która ma chronić unijne finanse, co wynika z treści projektu rozporządzenia, jest głosowane większością kwalifikowaną.

- Tak więc przegłosowanie dwóch krajów jest możliwe. W zasadzie już to nastąpiło, bo pozostałe państwa zgodziły się na rozporządzenie. Dalsza praca, polegająca na głosowaniu w Parlamencie Europejskim, została jednak zawieszona, bo trwa spór o pakiet finansowy. Polska zagroziła, że zablokuje jego elementy, jeśli jej zdanie ws. praworządności nie zostanie uwzględnione - powiedział prof. Grosse.

Powiązany Artykuł

parlament europejski free 1200 a.jpg
Powiązanie funduszy z praworządnością. Wiceszef MSZ: to próby politycznego rozegrania lipcowych ustaleń

Praworządność w sensie formalnym może być procedowana osobno, ale ze względu na klincz polityczny, nie sposób procedować odpowiedzialnie tej regulacji, gdy cały pakiet finansowy jest zatrzymany przez polsko-węgierskie weto. Zwrócił na to uwagę rozmówca Antoniego Opalińskiego.

REKLAMA

Fundusz odbudowy, jeśli miałby być uchwalany dotychczasową procedurą, musi czekać na zgodę wszystkich państw członkowskich, a następnie wszystkich parlamentów narodowych.

Jednak prof. Grosse zauważył, że fundusz nie jest instrumentem opisywanym w traktatach, to projekt "podczepiony" pod wieloletnie ramy finansowe, dlatego istnieje możliwość jego osobnego procedowania wyłącznie w gronie 25 państw.

- Póki co nie czyni się tego, gdyż skoro Polska i Węgry blokują wieloletnie ramy finansowe, to trudno negocjować kwestie szczegółowe, w tym właśnie fundusz odbudowy, poprzez wyłączenie go z głosowania przez oba kraje. Znacznie ważniejsze są dla wszystkich wieloletnie ramy finansowe, trzon, kluczowy element pakietu finansowego - wskazał w audycji "Świat w powiększeniu".

----------------------

REKLAMA

Ponadto w audycji rozmowa o znaczeniu Valery'ego Giscarda d'Estaing w polityce europejskiej i francuskiej. Były prezydent Francji zmarł 2 grudnia.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego
Data emisji: 03.12.2020
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej