Kiedy koniec prac nad strategią szczepień przeciwko koronawirusowi? Prof. Horban wyjaśnia

- Jesteśmy w ostatniej fazie pisania projektu strategii dotyczącej szczepień na COVID-19, mam nadzieję, że dziś w nocy lub jutro rano ta praca zostanie zakończona - powiedział w poniedziałek prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. koronawirusa.

2020-12-07, 18:20

Kiedy koniec prac nad strategią szczepień przeciwko koronawirusowi? Prof. Horban wyjaśnia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: alessandro guerriero/shutterstock

Pytany w TVP Info o konsultacje i strategię dotyczącą wprowadzenia w Polsce szczepień na koronawirusa prof. Horban powiedział, że te konsultacje odbywają się na poziomie Rady Medycznej i trwają już od jakiegoś czasu. - Jesteśmy w ostatniej fazie pisania tej strategii. Mam nadzieję, że dzisiaj w nocy lub jutro rano ta praca zostanie zakończona - dodał.

Powiązany Artykuł

covid szczepionka free shutt 1200 .jpg
"Efekt pandemiczny zostanie w zasadzie wygaszony". Prof. Gielerak o konieczności masowych szczepień

Zaznaczył jednocześnie, że na razie w dokumencie określającym strategię rząd nie jest jeszcze w stanie "tak dużo doprecyzować, bo mamy bardzo dużo pytań wynikających z logistyki szczepionki lub z niewiedzy, która szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu".

- Generalnie chodzi o zorganizowanie takich zasad szczepienia, żeby jak najwięcej osób jak najszybciej odniosło z tego pożytek - wskazał prof. Horban. Jak dodał, podczas konsultacji dyskutowane jest m.in. to, kogo należy szczepić w pierwszej kolejności. Wskazał w tym kontekście na osoby starsze, które - jak mówił - "są najbardziej narażone na śmierć" oraz na osoby pracujące bezpośrednio z pacjentami zakażonymi, czyli personel medyczny oraz laboratoryjny.

Czytaj także:

Pytany o spekulacje, że szczepionka miałaby zostać dopuszczona już w czwartek, doradca premiera odparł: "chyba nie, dlatego, że cała Unia Europejska przyjęła jednolitą strategię". Dodał też, że "do komisji, która bada dowody skuteczności szczepionek, czyli wyniki badań klinicznych, dane spływają na bieżąco i poddawane są analizom".

Wyjaśnił, że komisja ta podjęła zobowiązanie, że skuteczność i bezpieczeństwo jednej ze szczepionek mają być ocenione nie później niż do 29 grudnia, a drugiej - na początku stycznia. - Może będzie to wcześniej, jeżeli tego typu dokumenty zostaną złożone - mówił. Ale - dodał - te odległości czasowe na poziomie 2-3 tygodni są już "bardzo niedaleko". 

REKLAMA

Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP) Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

kb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej