14 filmów powalczy o Złote Lwy. Rozpoczyna się 45. FPFF w Gdyni
Rozpoczyna się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Festiwal odbędzie się online, a o Nagrodę Główną - Złote Lwy powalczy 14 tytułów, które znalazły się w Konkursie Głównym.
2020-12-08, 04:40
- Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć wyjaśnia, że choć online będzie można obejrzeć tylko kilka filmów z Konkursu Głównego, to mimo to wielbiciele polskiego kina będą mogli obejrzeć najnowsze polskie produkcje
- Na wirtualne seanse przygotowanych jest od kilkuset do dwóch tysięcy miejsc dla oglądających
- Dyrektor Kopeć tłumaczy też, że z powodu obaw dystrybutorów i producentów o możliwości piractwa, liczba filmów została ograniczona
Leszek Kopeć zapewnił zarazem, że natychmiast kiedy kina zostaną ponownie otwarte, do wielu miast dotrą filmy pokazywane w ramach konkursów tegorocznego festiwalu, tak by jak najwięcej osób mogło poznać najnowsze polskie produkcje.
Powiązany Artykuł
Pomiędzy komedią a dramatem. "Stewardesa" na małym ekranie
10 debiutów w Konkursie Głównym
W tegorocznym Konkursie Głównym znalazło się aż 10 debiutów i filmów drugich reżyserów. Dyrektor artystyczny Festiwalu Tomasz Kolankiewicz wyjaśnia, że to najważniejsza cecha tegorocznego festiwalu, która pokazuje potencjał nowego pokolenia polskich filmowców. Tomasz Kolankiewicz zapewnia, że w Konkursie Głównym znalazły się filmy reprezentujące wszystkie gatunki filmowe, od animacji - film w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta", przez hybrydowe połączenie stylów - film w reżyserii Macieja Bochniaka "Magnezja", kryminał - "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" w reżyserii Macieja Kawulskiego.
W Konkursie Głównym znalazły się też filmy ukazujące współczesne problemy społeczne między innymi: "Sala samobójców. Hejter" w reżyserii Jana Komasy, "Sweat" w reżyserii Magnusa von Horna, "Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, czy "25 lat niewinności" w reżyserii Jana Holoubka. O Złote Lwy powalczą też filmy historyczne: "Zieja" w reżyserii Roberta Glińskiego czy "Mistrz" w reżyserii Macieja Barczewskiego.
Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 tytułów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka - Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
REKLAMA
W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.
Podczas festiwalu zaplanowano online spotkania z twórcami filmów, koncerty i debaty poświęcone polskiemu kinu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.festiwalgdynia.pl
Zwycięzców Festiwalu poznamy w sobotę 12 grudnia. A pierwszymi laureatami tegorocznego Festiwalu są dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi, Andrzej Barański i Feliks Falk, którzy zostali wyróżnieni Platynowymi Lwami, nagrodami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości.
ks
REKLAMA