"Wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność". Minister zdrowia o szczepieniach na COVID-19

- Wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność - to są fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepienia - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

2020-12-08, 11:29

"Wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność". Minister zdrowia o szczepieniach na COVID-19
Minister zdrowia Adam Niedzielski . Foto: Krystian Maj/KPRM

Na wtorkowej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk przedstawili projekt narodowej strategii szczepień.

Powiązany Artykuł

dworczyk 1200.jpg
Dworczyk: celem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest w 2021 r. odporność populacji

Minister, przedstawiając założenia strategii, podkreślał wagę takich wartości, jak: wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność szczepień. - To są fundamentalne założenia, kore pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepienia - wskazał.

- Wiedza jest w tym procesie najważniejsza, ponieważ tylko wiedza daje możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących zaszczepienia się. Dlatego rolą państwa, administracji i urzędników państwowych, rolą autorytetów profesorskich, ekspertów jest podjęcie roli przekonywania do szczepienia, ale przekonywania na podstawie rzeczowych argumentów, które znajdują potwierdzenie w dorobku naukowym, które wszyscy będziemy mogli uznawać za obiektywne - powiedział.

REKLAMA

Niedzielski poinformował, że planowane jest nie tylko prowadzenie kampanii medialnych o szczepieniach, ale również utworzenie specjalnego serwisu na ten temat. Minister wskazał, że znajdą się tam informacje m.in. o rodzajach szczepień i przeciwwskazaniach. Uruchomiona zostanie również specjalna infolinia.

Minister zdrowia zapewnił, że bezpieczeństwo szczepień jest "absolutnym priorytetem". - Jeżeli jakikolwiek lek wchodzi do Polski, to my jako państwo gwarantujemy jego bezpieczeństwo w bardzo różnych wymiarach. Gwarancja bezpieczeństwa dotyczy przede wszystkim procesu dopuszczenia leku do obrotu. Proszę pamiętać, że obowiązują tutaj również standardowe procedury dopuszczania, które oczywiście mają wymiar europejski, ponieważ jesteśmy członkiem Unii. Te procedury również odbywają się z naszym udziałem, to znaczy, że w ciałach europejskich, które będą decydowały o dopuszczeniu do obrotu, pracują Polacy, my mamy informacje przekazywane na bieżąco - powiedział.

Zachęty dla osób zaszczepionych

Szef MZ mówił również o zachętach dla osób, które się zaszczepią przeciwko COVID-19. Wśród nich wymienił: zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi lub z wysokim ryzykiem zakażenia, zwolnienie z kwarantanny po podróży do krajów wysokiego ryzyka z punktu widzenia COVID-19, a także nieuwzględnienie osoby zaszczepionej w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań.

Powiązany Artykuł

koronawirus 1200.jpg
Wielka Brytania: pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Ruszyła ogólnokrajowa akcja

Niedzielski podkreślił, że zachęty te będą dotyczyły osób, które przyjmą obie dawki wymagane dla skuteczności szczepionki. Minister zdrowia zaznaczył, że jest to "pakiet minimum". Dodał, że "gdy tylko zapoznamy się z charakterystykami poszczególnych produktów" podjęta zostanie decyzja o dodatkowych zachętach dla zaszczepionych.

REKLAMA


Posłuchaj

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że osoby zaszczepione wymaganymi dwiema dawkami nie będą podlegały wielu obecnie obowiązującym obostrzeniom (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Ponadto szef resortu zdrowia oświadczył, że "państwo bierze na siebie odpowiedzialność za monitorowanie tego, co będzie się działo z osobami zaszczepionymi". Zapowiedział, że "będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych, który umożliwi osobom zaszczepionym funkcjonowanie na zasadzie ozdrowieńca". Zaznaczył, że zostanie także stworzony system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych, który - jak dodał - funkcjonuje w Polsce i nie wymaga szczególnej modyfikacji.

Wyjaśnił, że system działa w ten sposób, że "lekarz, widząc jakikolwiek odczyn poszczepienny, ma obowiązek zgłosić to do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która przekazuje te informacje centralnie do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny".

- Wszystkie informacje będą gromadzone centralnie i będą jawne. Chcemy, żeby wszystkie sprawy dotyczące szczepienia i jego efektów były jawne z punktu widzenia publicznego - dodał minister Niedzielski.

Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP) Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej