Awaryjne plany na wypadek braku porozumienia z Wielką Brytanią. Komisja Europejska opublikowała dokumenty

Komisja Europejska publikuje plany awaryjne na wypadek braku porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie przyszłej umowy o współpracy. Dokument powinien być uzgodniony i zaakceptowany do końca roku, w przeciwnym razie od stycznia kontakty Brukseli z Londynem będą regulować ogólne zasady Światowej Organizacji Handlu z cłami i limitami eksportowymi.

2020-12-10, 12:05

Awaryjne plany na wypadek braku porozumienia z Wielką Brytanią. Komisja Europejska opublikowała dokumenty

"Negocjacje trwają, ale zbliża się koniec okresu przejściowego. Nie ma gwarancji, że porozumienie zostanie osiągnięte i wejdzie w życie na czas" - napisała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen informując o przygotowaniu planów awaryjnych.

O te plany apelowały unijne stolice. Komisja zapewnia, że zrobi wszystko, by porozumienie osiągnąć, ale - jak napisała w oświadczeniu - jest znacząca niepewność czy to się uda. Plany mają zapewnić podstawowe wzajemne połączenia lotnicze, drogowe i kolejowe, a także wzajemny dostęp do łowisk. Zespoły negocjacyjne z Unii i Wielkiej Brytanii mają dziś wznowić rokowania.

Powiązany Artykuł

boris johnson 1200 shutterstock.jpg
"Żaden premier nie mógłby ich zaakceptować". Johnson o warunkach UE dotyczących brexitu

Wczoraj poinformowano po spotkaniu przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, że negocjacje będą się toczyć do niedzieli i wtedy ostatecznie ma być wiadomo czy jest szansa na porozumienie.

Nierozwiązane są trzy sporne sprawy. Pierwsza to dostęp unijnych rybaków do brytyjskich łowisk. Zależy na tym głównie Francji, która grozi wetem, Wielka Brytania nie chce się zgodzić. Londyn odrzuca też żądania dotyczące stosowania unijnych norm środowiskowych, prawa pracy czy zasad pomocy publicznej. Bruksela tłumaczy, że to konieczne, by brytyjskie firmy nie miały przewagi konkurencyjnej nad europejskimi. Nie ma porozumienia także w sprawie systemu rozwiązywania sporów w przyszłości i roli unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

REKLAMA

Beata Płomecka, bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej