"Zbliża nas do Europy Schumana, oddala od superpaństwa". Prof. Krysiak o kompromisie ws. budżetu UE

Kompromis zawarty na szczycie UE zbliża nas do Europy Schumana, czyli Wspólnoty Narodów Europy. Chcemy współpracować, ale nie integrować się w sensie uniformu, czyli zmierzania do superpaństwa, zacierania różnic kultury, różnorodności. I to jest porażką Niemców - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak.

2020-12-11, 16:21

"Zbliża nas do Europy Schumana, oddala od superpaństwa". Prof. Krysiak o kompromisie ws. budżetu UE
Prof. Zbigniew Krysiak . Foto: PR24/TB

Na szczycie Unii Europejskiej w czwartek wieczorem udało się dojść do kompromisu w sprawie budżetu UE oraz rozporządzenia dotyczącego powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. W konkluzjach szczytu zapisano szereg rozwiązań, które ograniczać mają działanie rozporządzenia w taki sposób, żeby dotyczyło ono jedynie poprawności wydawania funduszy UE. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Zbigniew Krysiak.

Powiązany Artykuł

20c11327-12.jpg
"Wynegocjowane pieniądze będą ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki". Premier po powrocie z Brukseli

Gość PR24 podkreślił, że zawarte porozumienie zmienia w UE sytuację Polski i Węgier, Grupy Wyszehradzkiej, a może nawet całego Trójmorza. Jak wyjaśnił, wynika to z tego, że "Niemcy chcieli rozegrać bardzo szybko sprawę w kierunku superpaństwa" i z tego kierunku Niemcy na razie musiały ustąpić. - Trzeba się spodziewać, że będą do tego wracać, ale muszą zmienić strategię - mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Czytaj również:

Powrót do "Europy Schumana"

Ekspert został zapytany, w którym kierunku Unia została skierowana zawartym w czwartek kompromisem. - To zbliża nas do Europy Schumana, czyli Wspólnoty Narodów Europy - odpowiedział. - To jest właśnie koncepcja Schumana - Wspólnota Narodów Europy. Chcemy współpracować, ale nie integrować się w sensie uniformu, czyli zmierzania do superpaństwa, zacierania różnic kultury, różnorodności, włącznie z tym, co Niemcy w długiej perspektywie z Holandią chcą osiągnąć, żeby usunąć również siłę instytucji, a nawet różne instytucje, ich role, takie instytucje jak sądy najwyższe - wszystkie te sprawy chcą skoncentrować w Trybunale Sprawiedliwości (UE). I to jest porażką Niemców - podkreślił prof. Krysiak.

REKLAMA

Wyjaśnił, że następnym razem prezydencja Niemiec wypadnie dopiero za 13 lat, tymczasem nikt w Unii Europejskiej nie wyobraża sobie, jak za prezydencji kolejnych narodów miano by "przyspieszyć kierunek do superpaństwa". - Tymczasem oni zrobili błąd, ich działanie doprowadziło właśnie do umocnienia się, do powrotu do myślenia o Europie Schumana - stwierdził prof. Zbigniew Krysiak, podkreślając, że - dla nas szczęśliwie - do tej myśli wraca teraz coraz więcej unijnych państw, m.in. Włochy i Portugalia.

Posłuchaj

Prof. Zbigniew Krysiak o kompromisie ws. budżetu UE ("Temat dnia / Gość PR24") 19:55
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana)
Data emisji: 11.12.2020
Godzina emisji: 15.09

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej