"Wynegocjowane pieniądze będą ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki". Premier po powrocie z Brukseli

2020-12-11, 15:09

"Wynegocjowane pieniądze będą ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki". Premier po powrocie z Brukseli
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas oświadczenia dla mediów po powrocie ze szczytu UE. Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Powiódł się nasz plan uzyskania wyjątkowego budżetu unijnego. Pieniądze wynegocjowane przez rząd PiS w Brukseli będą ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki i znaczącą pomocą w walce z sytuacją pokryzysową - powiedział premier Mateusz Morawiecki po powrocie z unijnego szczytu.

Posłuchaj

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że obecnie, w związku z pandemią koronawirusa, konieczne są działania na dużą skalę (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

- To wysiłek nie tylko ministrów, rządu, PiS, ale tysięcy osób, które pracowały na to mrówczą pracą, szukając najlepszych możliwości, najlepszych rozwiązań, najlepszych argumentów po to, żeby było te 770 mld zł na najbliższe 7 lat - powiedział premier.

"Potrzeba nowych programów"

Powiązany Artykuł

epa08876656-12.jpg
Premier o kompromisie w Brukseli: 770 mld zł dla Polski to bardzo dobry budżet

- Czas COVID-u to czas niepewności. Czas niepewności wymaga specjalnych rozwiązań, wymaga szczególnych programów, dużych projektów, dużych zmian budżetowych, które pozwolą wyrwać Polskę z tej niepewności - mówił premier. 

Dodał, że po wielkich kryzysach potrzeba nowych programów, "tak jak po poprzednim kryzysie, przedwojennym".

- Pieniądze, które rząd PiS wynegocjował w Brukseli, są ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki - podkreślał Mateusz Morawiecki. - Będą znaczącą pomocą w walce z sytuacją pokryzysową - oświadczył.

Czytaj także:

Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas tych rozmów miał okazję zapoznać się z sytuacją finansową wielu krajów europejskich.

Jak przekonywał, "przekazy ze strony wielu premierów państw najbardziej dotkniętych kryzysem były zatrważające" i dotyczyły m.in. wyjątkowo dużego wzrostu bezrobocia.

Powiązany Artykuł

EN soros 1200.jpg
Soros atakuje Merkel. "Poddała się polsko-węgierskiemu szantażowi"

Utrzymanie miejsc pracy i tworzenie nowych

- Dlatego właśnie ten program, który ma nas prowadzić ku szybkiemu rozwojowi, jest jednocześnie najlepszą gwarancją, najlepszym wsparciem dla nie tylko utrzymania miejsc pracy - to nam się udało, ostatnie dane pokazują, że to się nam udało dobrze, ale także na tworzenie nowych miejsc pracy: nowych, wysokopłatnych, w obszarach przemysłowych, technicznych, ale także usługowych; w badaniach, rozwoju, wdrożeniach - wszędzie tam, gdzie można szybciej pracować nad podniesieniem wynagrodzeń naszych pracowników, naszych Polaków, naszych obywateli - mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że Polska potrzebuje kapitału. Jak mówił, będzie on budowany "z jednej strony poprzez nasze solidne finanse publiczne, (...) nasz ogromny program samorządowy, inwestycyjny, w inwestycje drogowe, infrastrukturalne, energetyczne, ale także cyfrowe". Jak podkreślał, wszystkie te inwestycje "posłowie PiS wraz z wojewodami przedstawiają lokalnym społecznościom".

Czytaj także:

Porozumienie w sprawie pakietu budżetowego i mechanizmu warunkowości zostało osiągnięte w czwartek wieczorem, pierwszego dnia unijnego szczytu.

Powiązany Artykuł

epa08876932-12.jpg
"Wielka ulga". Merkel, Michel i von der Leyen zadowoleni z porozumienia ws. budżetu UE

Polska i Węgry wycofały sprzeciw wobec budżetu Unii Europejskiej, bo reguła uzależniająca wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych została obudowana warunkami i wytycznymi. Stosowanie mechanizmu ma być ograniczone wyłącznie do ochrony budżetu przed korupcją i defraudacją oraz oszustwami finansowymi. Samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawa, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu.

Czytaj także:

Cały pakiet finansowy, czyli budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy po pandemii, to prawie dwa biliony euro. Dla Polski przewidziano około 123 miliardy euro dotacji, w tym 27 miliardów euro z funduszu odbudowy. Poza tym nasz kraj może liczyć na prawie 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

ZOBACZ: "Powiódł się nasz plan uzyskania wyjątkowego budżetu unijnego"

Źródło: TVP Info

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej