Prezydent: szczepionka na COVID-19 może być dostępna kilka dni po dopuszczeniu jej na rynek europejski
- Jeszcze w tym miesiącu powinna zostać podjęta decyzja o dopuszczalności szczepionki firmy Pfizer przeciwko COVID-19 na europejskim rynku medycznym. Może to oznaczać, że kilka dni po tej decyzji szczepionka będzie dostępna w Polsce - przekazał prezydent Andrzej Duda.
2020-12-11, 20:11
- Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Europejska Agencja Leków powinna podjąć decyzję na temat szczepionki firmy Pfizer do końca miesiąca
- - Zdaniem ministra zdrowia to oznacza, że kilka dni po tej decyzji ta szczepionka może być dostępna w Polsce i że będzie można zaszczepić pierwszych naszych rodaków - poinformował prezydent
- Prezydent powiedział też, że w piątek spotkał się ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, oraz profesorami medycyny: Andrzejem Horbanem, Krzysztofem Simonem i Jarosławem Pinkasem
- - Zaprosiłem także ekspertów, po to, by odpowiedzieć na takie pytania, jak: kto powinien być szczepiony, czy to będzie bezpieczne - wskazał prezydent
Powiązany Artykuł
![EN_01450183_0463-12.jpg](http://static.prsa.pl/images/f2941f57-7ca4-4e0c-b18e-13c1d0bb38c0.jpg)
Koronawirus w Polsce. MZ: ponad 13 tys. nowych zakażeń i 544 zgony
W nagraniu opublikowanym na Twitterze prezydent Andrzej Duda poinformował, że Europejska Agencja Leków powinna podjąć decyzję na temat szczepionki firmy Pfizer do końca miesiąca. - Zdaniem ministra zdrowia to oznacza, że kilka dni po tej decyzji ta szczepionka może być dostępna w Polsce i że będzie można zaszczepić pierwszych naszych rodaków - dodał.
Jak powiedział prezydent, w piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się jego spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Uczestniczyli w nim również profesorowie medycyny: Andrzej Horban, Krzysztof Simon i Jarosław Pinkas.
Posłuchaj
- Zaprosiłem także ekspertów, po to, by odpowiedzieć na takie pytania, jak: kto powinien być szczepiony, czy to będzie bezpieczne, czy szczepionka została odpowiednio sprawdzona oraz czy ci, co byli już chorzy na COVID-19, powinni się zaszczepić. Krótko mówiąc to, czym troska się dzisiaj tak wielu z nas - powiedział prezydent.
REKLAMA
Spotkanie o Funduszu Medycznym
Tematem spotkania był też Fundusz Medyczny. Projekt ustawy, na podstawie której powstał, złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Fundusz ma służyć poprawie zdrowia i jakości życia Polaków, m.in. poprzez dofinansowywanie modernizacji, przebudowy i doposażenia szpitali, finansowanie leków dla indywidualnych pacjentów w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, finansowanie technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej oraz technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności oraz finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju.
Czytaj także:
- "To policzek wobec ludzi, którzy umierają". Dr Sutkowski o łamaniu obostrzeń covidowych
- Szef KPRM: w styczniu do Polski może trafić ponad milion dawek szczepionki na koronawirusa
Andrzej Duda zapowiedział, że zapis spotkania będzie dostępny dla wszystkich na kanałach internetowych Kancelarii Prezydenta.
![Fundusz Medyczny jest funduszem celowym. Jego dysponentem będzie minister zdrowia. W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny. Ustawa gwarantuje corocznie Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższ](http://static.prsa.pl/images/d90b3175-6c4e-4414-81c0-80387808e8f0.jpg)
Narodowy program szczepień
Rząd ogłosił we wtorek projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia mają być bezpłatne i dobrowolne. Zaszczepienie ma być potwierdzone w specjalnym systemie, a pacjent otrzyma też zaświadczenie, umożliwiające korzystanie z ułatwień. W projekcie przewidziano m.in., że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia i nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będą także musiały odbywać kwarantanny w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Gotową strategię rząd planuje przyjąć 15 grudnia.
REKLAMA
mbl
REKLAMA