Bogdan Pęk: dzisiejsza lewica nie odcięła się od czasów PRL

- Dzisiejsza lewica w żaden sposób nie odcięła się od postkomunistycznych korzeni niesuwerennego państwa polskiego, którego symbolika była jasna. PZPR i wcześniej PPR służyły sowieckim interesom, tworząc fikcję quasi-suwerennego rządu, wyzyskując naród polski i gospodarkę wszystkimi sposobami - mówił w Polskim radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.

2020-12-14, 10:55

Bogdan Pęk: dzisiejsza lewica nie odcięła się od czasów PRL

Mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób.

Powiązany Artykuł

Jan Żaryn 1200.jpg
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Prof. Żaryn: coraz mniejsza zbiorowa wiedza o przeszłości

Bogdan Pęk podkreślał, że problematyka stanu wojennego i zbrodni komunistycznych i PRL powinna być istotnym elementem programu nauczania. - Młode pokolenie nie ma pojęcia, czym były tamte wydarzenia, czym był PRL, jacy ludzie za tym stali, kto jest dzisiejszą lewicą - zwracał uwagę.

"Więcej niż profanacja"

Były senator zaznaczył, że dzisiaj usiłuje się przedstawiać stan wojenny w krzywym zwierciadle. - Porównanie stanu wojennego i działań ówczesnej komunistycznej władzy i armii, która była odnogą armii sowieckiej (…), porównanie tamtych krwawych działań, ponad 100 ofiar, do dzisiejszych działań prewencyjnych policji suwerennego państwa to więcej niż profanacja, to diabelskie przekształcenie pojęć, odwrócenie etyki, zabicie prawdy, tworzenie podkładu ideowego do legitymizacji dzisiejszej lewicy, która nie odcięła się nigdy od tamtych czasów. Jej ludzie w znacznej mierze są tymi, którzy już w tamtym okresie pełnili ważne funkcje, jak panowie Czarzasty, Miller czy Cimoszewicz -  przypominał.

- Oni dzisiaj wychodzą na trybunę Sejmu i przed mikrofony mediów i nauczają patriotyzmu rozumianego jako porównanie wolnego państwa do zbrodniarzy komunistycznych podporządkowanych Sowietom, którzy Polskę niewolili przez lata - dodał gość audycji

REKLAMA

Czytaj także:

Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej w czasie stanu wojennego internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie Solidarności czy przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

REKLAMA

Gość audycji: Bogdan Pęk

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 9.42

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej