X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Prof. Żaryn: coraz mniejsza zbiorowa wiedza o przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 16:00
- Postkomunistyczne środowiska opiniotwórcze cały czas próbują wtłoczyć w społeczeństwo ten pozytywny wizerunek stanu wojennego i całej ekipy Jaruzelskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Jan Żaryn.
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn Foto: PR24/AK

- Stan wojenny i wcześniej powstanie Solidarności to jest okres, od którego minęło około 40 lat. W związku z tym dzisiejsi czterdziestolatkowie i młodsi Polacy patrzą na tamte wydarzenia tak jak moje pokolenie patrzyło na II wojnę światową - stwierdził historyk.

ZOMO stan wojenny PAP Arch-1200.jpg
"Zapal Światło Wolności". Akcja IPN w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Wyraził obawę, że "im dalej w las z Polakami, tym mniejsza wiedza nasza zbiorowa o przeszłości". - Pozostają tylko i wyłącznie emocje określające dany stan - stwierdził. Dodał, że "nikt już dokładnie nie wie i nie rozumie, co to znaczy godzina policyjna".


Posłuchaj
13:48 _PR24_AAC 2020_12_13-15-34-22.mp3 Prof. Jan Żaryn o stanie wojennym (Temat Dnia/Gość PR24)

 

- Zdecydowanie znaczna część społeczeństwa polskiego uczyła się już w III RP i niestety, ale widać coraz wyraźniej, że poza jakimiś fragmentami wiedzy, która dotarła do społeczeństwa (...) są takie fragmenty naszych dziejów, jak np. stan wojenny, czy np. bardzo ważny temat, jakim jest rola Kościoła w latach 80. na rzecz zabezpieczania stanu wolności (...), które są zupełnie niezrozumiałe i niejasne dla społeczeństwa polskiego - skomentował prof. Żaryn w Polskim Radiu 24.

Czytaj także:

Mówił także o roli Kościoła w czasie PRL. - Bez wątpienia cały episkopat Polski zdał wówczas zadanie - stwierdził. Zauważył, że "episkopat, jak i kapłani potrafili zareagować błyskawicznie na zmianę sytuacyjną".

- Stan wojenny to jest taki moment, w którym Kościół błyskawicznie otwiera swoje podwoje, świątynie, zgromadzenia zakonne, domy parafialne. Cała przestrzeń Kościoła jest otwarta - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Jan Żaryn (historyk)
Data emisji: 13.12.2020
Godzina emisji: 15.34

itom/pr24

Czytaj także

"Czas szybkiego wejścia w dorosłość". Premier wspomina stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 13:32
"Dla mojego ojca Kornela Morawieckiego to był początek ukrywania się; dla nas początek rozstania z nim i czas szybkiego wejścia w dorosłość" - tak w 39. rocznicę wspominał wprowadzenie stanu wojennego premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Smutny pan powiedział, że mam się zastrzelić". Działacz Solidarności o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 14:24
- Zostałem wsadzony do samochodu i przewieziony do komendy miejskiej milicji w Dąbrowie Górniczej. (...) Tam, po wylegitymowaniu, jeden ze smutnych panów otworzył szufladę, wyjął tetetkę, położył i powiedział, że mam się zastrzelić, bo on sobie nie będzie rąk brudził - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Cegielski, działacz Solidarności internowany w stanie wojennym, opisując moment zatrzymania go 13 grudnia po godz. 4 nad ranem.
rozwiń zwiń