Wiceminister edukacji: dziś zostanie podpisane rozporządzenie ws. egzaminu ósmoklasisty i matur
- Dziś zostanie podpisane przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka rozporządzenie dotyczące formuły egzaminu ósmoklasisty i matur oraz wymagań egzaminacyjnych, jakie będą obowiązywały wiosną - poinformował w środę wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
2020-12-16, 12:11
Kopeć przedstawiał w środę na posiedzeniu senackiej Komisji Edukacji, Nauki i Sportu informację na temat zdalnego nauczania w szkołach. Wiceminister przypomniał, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny mają być przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
Posłuchaj
Jak wyjaśnił, zapowiedziana zmiana wynika z analizy wyników tegorocznych egzaminów. Od 20 do 27 listopada br. trwały prekonsultacje projektu wymagań, podczas których każdy zainteresowany mógł przekazać swoje opinie do Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat treści proponowanych wymagań.
Rozporządzenie
- Dziś zostanie podpisane przez ministra rozporządzenie w tej sprawie - poinformował Kopeć. Podał, że rozporządzenie będzie dotyczyło formy egzaminu, będzie zawierało też dwa załączniki. - Jeden będzie dotyczył wymagań na egzaminie ósmoklasisty, drugi będzie dotyczył egzaminu maturalnego na obu poziomach: podstawowym i rozszerzonym - powiedział.
Powiązany Artykuł
![dziecko komputer 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f6a4e880-e428-472d-80a5-49abde1e954f.jpg)
"Pandemia na zawsze zmieni polską szkołę". Marek Zagórski o cyfryzacji oświaty
Wiceminister wyjaśnił, że wraz z podpisaniem rozporządzenia dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej otrzyma uprawnienie do określenia harmonogramu egzaminów, nowej deklaracji oraz do wydania aneksów do informatorów egzaminacyjnych. Przypomniał, że to właśnie w informatorach są szczegółowe informacje na temat tego, jak wyglądają egzaminy. - Te informatory zostaną wydane do końca grudnia - poinformował Kopeć.
REKLAMA
Formuła zależna od sytuacji epidemicznej
Mówił też o zapowiedzianych egzaminach próbnych. Zaznaczył, że ich formuła, to, czy odbędą się w szkole, czy - tak jak wiosną tego roku - uczniowie będą rozwiązywać arkusze w domu - będzie warunkowane sytuacją epidemiczną.
Czytaj także:
- Matura i egzamin ósmoklasisty. MEN: ostateczny kształt wymagań będzie znany do połowy grudnia
- Badania przesiewowe dla nauczycieli. Minister Niedzielski podał datę
- Na razie nie ma planów, by egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny, które są planowane na maj, przesuwać; podobnie egzaminów zawodowych, czy egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, których część odbędzie się w styczniu, a część w czerwcu - zaznaczył Kopeć.
pg
REKLAMA