Rocznica Grudnia '70. Dr Łysakowski: nikt nie poniósł odpowiedzialności za śmierć tych ludzi
- W 1989 r. zagubiliśmy znaczenie słów, nie powiedzieliśmy, że dobro jest dobrem, a zło jest złem. To z kolei służyło rozwadnianiu prawa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łysakowski, historyk.
2020-12-17, 12:15
Masakra robotników w Gdyni w grudniu 1970 roku była zemstą komunistycznych władz za protesty na Wybrzeżu. Do robotników, którzy posłuchali apelu ówczesnego wicepremiera Stanisława Kociołka namawiającego do powrotu do pracy i którzy przyjechali kolejką na dworzec, milicja i wojsko otworzyły ogień. Zginęło wtedy 18 osób. Była to najbardziej krwawa akcja oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia.
"Krew i mord w ideologii"
Powiązany Artykuł
Prezydent: jesteśmy im winni wdzięczność za to, że żyjemy w wolnym kraju. Obchody 50. rocznicy Grudnia '70
- Cała ta tzw. bezkrwawa przemiana Polski Ludowej w Polskę wolną, odbyła się jednak na krwi ofiar, które zginęły z rąk komunistów. To, co stało się w grudniu 1970 r., było efektem rozgrywki w łonie komunistycznej władzy, ale było też nieodłącznym elementem komunizmu. Komuniści mieli w założeniu, w swojej ideologii: krew i mord - powiedział historyk.
Jego zdaniem Władysław Gomułka, czyli budowniczy PRL, zwracał uwagę na to, że robotnicy staną się przyczyną upadku Polski i komunizmu w Polsce. Dr Piotr Łysakowski dodał, że oprócz ZOMO do demonstrantów na wiadukcie w Gdyni strzelało Ludowe Wojsko Polskie.
REKLAMA
"Nikt nie poniósł odpowiedzialności"
- Trzeba też pamiętać, że kiedy 17 grudnia polała się krew, wystąpił premier Józef Cyrankiewicz, który krzyczał, iż władza będzie strzelać, a po śmierci pochowano go w Alei Zasłużonych - przypomniał i dodał, że nikt tak naprawdę nie poniósł odpowiedzialności za zbrodnię na Wybrzeżu.
Posłuchaj
Do indywidualnego uczczenia pamięci ofiar Grudnia '70 zachęca NSZZ "Solidarność". 50 lat temu na Wybrzeżu zginęło 45 osób, które protestowały przeciwko podwyżkom żywności i upominały się o godność człowieka. To między innymi dzięki protestującym żyjemy dziś w wolnym kraju - mówił w Radiu Gdańsk Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
REKLAMA
Gość: dr Piotr Łysakowski (historyk)
Data emisji: 17.12.2020
Godzina: 11.08
REKLAMA