"Nie ma wpływu na skuteczność szczepień". Prof. Gut o nowej mutacji koronawirusa
- Mutacja wskazuje na jedno, że z jakiegoś punktu wyszły zakażenia i się rozprzestrzeniły. Mutacja nie ma wpływu na skuteczność szczepień i szerzenie się zakażań - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Włodzimierz Gut, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii.
2020-12-21, 12:15
Nowa odmiana koronawirusa, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, spowodowała, że brytyjski rząd znacząco ograniczył plany poluzowania restrykcji na Boże Narodzenie, a kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią. Tym, co powoduje, że VUI-202012/01 budzi zaniepokojenie, są trzy występujące czynniki: szybko zastępuje inne wersje wirusa, ma mutacje, które prawdopodobnie wpływają na ważną część wirusa, niektóre z tych mutacji, jak już wykazano w badaniach laboratoryjnych, zwiększają zdolność wirusa do zakażania komórek. Wszystko to składa się na hipotezę, że nowa wersja wirusa łatwiej się rozprzestrzenia.
Powiązany Artykuł
Rozpoczęło się pilne spotkanie unijnych ekspertów. Tematem nowa mutacja koronawirusa
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy do czynienia już z ósmą mutacją, ale pierwszą, która "dała się do czegoś podczepić". - Wirus poza organizmem jest cząsteczką martwą, żadna mutacja nie ma większego wpływu na zachowanie ludzkie, gdy z organizmu do organizmu przekazywana jest martwa cząsteczka. Przyglądałem się, jak bawili się Brytyjczycy na dzień przed wprowadzeniem restrykcji i spodziewałem się, że odbije im się to czkawką. Ale cóż, kowal zawinił, cygana powieszą, czyli zwalą na wirusa. Mutacja wskazuje na jedno, że z jakiegoś punktu wyszły zakażenia i się rozprzestrzeniły. Mutacja nie ma wpływu na skuteczność szczepień i szerzenie się zakażań. Może poza faktem, że przy obecnej ich liczbie zamknąłbym granice, ponieważ nie ma metody, która wykryłaby zakażającego. Możliwe jest to dopiero dzień po - powiedział prof. Włodzimierz Gut.
Wirusolog przypomniał, że wirus mutuje niezwykle często. - To miałoby wpływ na cokolwiek, gdyby działało na białko, które rozpoznaje receptory na ludzkiej komórce. Gdyby przestało rozpoznawać, to wirus zniknąłby z naszego życia. W związku z tym szczepionka i szerzenie się wirusa pozostają w ramach tych samych reguł - tłumaczył prof. Gut.
REKLAMA
Posłuchaj
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Polsce w ciągu ostatniej doby potwierdzono 4 633 nowe zakażenia koronawirusem. 77 chorych zmarło, wyzdrowiało zaś 7 748 zakażonych SARS-CoV-2.
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Włodzimierz Gut (specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii)
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 20.47
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA