Koronawirus uderzył w produkcję chipów. Brakować zaczyna ich nie tylko do produkcji laptopów i smartfonów
Producenci urządzeń elektronicznych, od telewizorów po smartfony, oraz samochodów biją na alarm. Na światowym rynku zaczyna brakować chipów, nieodzownych w każdym urządzeniu elektronicznym - informuje agencja Reutera.
2020-12-22, 11:23
Według niej to efekt mniejszej podaży tych urządzeń, spowodowany opóźnieniami w produkcji w Azji Południowo-Wschodniej z powodu koronawirusa, wykupowaniem ich przez giganta technologicznego Huawei Technologies po nałożeniu amerykańskich sankcji na Chiny, a także pożarem fabryki chipów w Japonii oraz strajkiem we Francji i zwiększeniem popytu związanym z rewolucją 5G.
Produkcja chipów nie nadąża za popytem wywołanym technologią 5G
Według analityków z fundamentalnego punktu widzenia winne jest niedoinwestowanie zakładów produkujących 8-calowe chipy, których właścicielami są głównie firmy azjatyckie, co oznacza, że miały one trudności ze zwiększeniem produkcji, ponieważ popyt na telefony 5G, laptopy i samochody rósł szybciej, niż oczekiwano.
Powiązany Artykuł
Deloitte: prywatna sieć 5G zwiększy wydajność firm
Braki chipów odczuwają firmy w Chinach
- W całym przemyśle elektronicznym odczuwamy niedobór komponentów - powiedział Donny Zhang, dyrektor generalny firmy Sand and Wave z Shenzhen. Firma ma kłopoty z opóźnionymi dostawami tzw. mikrokontrolera, który jest kluczem do inteligentnych.
- Początkowo planowaliśmy zakończyć produkcję w ciągu jednego miesiąca, ale teraz wygląda na to, że będziemy musieli to zrobić za dwa.
REKLAMA
Źródło Reutersa u japońskiego dostawcy komponentów elektronicznych twierdzi, że dostrzega niedobory chipów WiFi i Bluetooth i spodziewa się opóźnień o ponad 10 tygodni.
Przemysł motoryzacyjny w Chinach, który sygnalizował problem na początku tego miesiąca, przewiduje, że produkcja niektórych chińskich producentów samochodów ulegnie zmianie w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Po kilkumiesięcznym załamaniu w Chinach rośnie produkcja aut, laptopów i telefonów
Spadek popytu konsumenckiego w Chinach, zwłaszcza na samochody, nieoczekiwanie szybko cofnął się po kryzysie koronawirusa, wzrosły również zamówienia na produkty takie jak laptopy i telefony komórkowe w regionach wciąż borykających się z ograniczeniami pandemicznymi, takich jak Europa i Stany Zjednoczone.
- Ponieważ wszystkie (te produkty) konkurują o te same zasoby fabryk (produkujących chipy), niedobór występuje we wszystkich tych i innych sektorach - powiedział Kevin Anderson, starszy analityk w Omdii.
REKLAMA
Holenderski dostawca układów scalonych podnosi ceny produktów z powodu wzrostu kosztów i niedoboru chipów
Holenderski dostawca układów samochodowych, NXP Semiconductors, powiedział klientom, że musi podnieść ceny wszystkich produktów z powodu "znacznego wzrostu" kosztów materiałów i "poważnego niedoboru" chipów, podał Reuters w tym miesiącu.
- Biznes wrócił znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy - powiedział 11 grudnia dyrektor generalny NXP, Kurt Sievers, w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi biznesowemu Handelsblatt.
- Wielu klientów złożyło zamówienie zbyt późno. W rezultacie nie jesteśmy w stanie nadążyć w niektórych obszarach.
Inne krótkoterminowe przyczyny niedoboru chipów obejmują gromadzenie zapasów przez giganta telekomunikacyjnego Huawei, kiedy jego dostawcy musieli przestrzegać amerykańskich sankcji, ujawnia analityk CICC Huang Leping w notatce z 11 grudnia.
REKLAMA
Dodał, że sytuacja została pogorszona przez rywali Huawei, takich jak Xiaomi, którzy chcieli zdobyć udział w rynku poprzez zwiększenie zamówień na komponenty. Xiaomi i Huawei odmówiły komentarza.
Chipów zaczyna brakować producentom kamer i sprzętu audio
Producenci elektroniki, w tym Panasonic Corp. i Yamaha Corp., ostrzegają również, że stoją w obliczu niedoborów chipów, które spowalniają produkcję sprzętu audio i kamer wideo po ogromnym pożarze w październiku, który zniszczył fabrykę należącą do Asahi Kasei Microdevices Corp. (AKM), jednostki Asahi Kasei Corp. w południowej Japonii.
Pojawiły się również obawy związane ze strajkami we Francji u producenta chipów STMicroelectronics.
Reuters, jk
REKLAMA
REKLAMA