Kompromis ws. brexitu. Unijni ambasadorowie ocenią porozumienie pomiędzy Unią a Wielką Brytanią

O 10.30 w Brukseli spotykają się ambasadorowie krajów członkowskich, by ocenić wynegocjowane wczoraj porozumienie handlowe miedzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Kompromis osiągnięto w czwartek po trudnych i wielomiesięcznych negocjacjach, tydzień przed zakończeniem okresu przejściowego - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 

2020-12-25, 09:35

Kompromis ws. brexitu. Unijni ambasadorowie ocenią porozumienie pomiędzy Unią a Wielką Brytanią
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: lonndubh / shutterstock

Bruksela i Londyn uniknęły najczarniejszego scenariusza od stycznia - braku umowy i ceł oraz limitów eksportowych.


Posłuchaj

Unijni ambasadorowie ocenią porozumienie pomiędzy UE a Wielką Brytanią (Beata Płomecka / IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

 

Unijny negocjator przedstawi ambasadorom szczegóły uzgodnionej umowy z Wielką Brytanią, która liczy prawie 2 tysiące stron. Wczoraj Michel Barnier informował jedynie, że kompromis został osiągnięty. - To dzień ulgi, ale podszyty smutkiem, gdy porównujemy to co było wcześniej, z tym co nasz czeka - mówił unijny negocjator. Bo choć wzajemne kontakty będą regulowane nową umową handlową to więzi Unii z Wielką Brytanią już nigdy nie będą tak bliskie.

Powiązany Artykuł

epa08902661-12.jpg
Jest umowa brexitowa. Szczegóły porozumienia Wielkiej Brytanii i UE

Najważniejsze jednak, jak mówiła wczoraj szefowa Komisji Ursula von der Leyen, że udało się obu stronom porozumieć. - Uniknęliśmy olbrzymich problemów dla pracowników, biznesu i podróżnych od stycznia. Umowa chroni europejskie interesy i otwiera nowy rozdział w relacjach z naszym długoletnim przyjacielem - dodała przewodnicząca Komisji.

REKLAMA

Umowa została wynegocjowana późno i przed 1 stycznia nie zdąży być ratyfikowana przez unijne kraje i Parlament Europejski. Zatem państwa członkowskie muszą się zgodzić na jej tymczasowe zastosowanie. Szef Europarlamentu poinformował, że deputowani ocenią umowę po Nowym Roku i dopiero po pozytywnym głosowaniu europosłów, 27 krajów ma ostatecznie zatwierdzić porozumienie.

Beata Płomecka, bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej