Wiceminister rozwoju: Narodowy Program Szczepień elementem powrotu do normalności
- Im szybciej osiągniemy poziom wyszczepienia, tym lepiej. Każdy z nas marzy o tym, by móc wrócić do normalności sprzed marca tego roku. Najważniejszym tego elementem jest Narodowy Program Szczepień - mówiła na antenie Polskiego Radiu 24 wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.
2020-12-28, 08:10
W niedzielę ruszył Narodowy Program Szczepień. W pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.
Powiązany Artykuł
![premier tt 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/61e384d9-e3e0-4cdf-b813-49760c475e98.jpg)
Premier: szczepionka to szansa na powrót do normalności
Gość Polskiego Radia 24 zapewniła, że ona także się zaszczepi. - Jak tylko moja grupa wiekowa będzie mogła skorzystać ze szczepionki. W niedzielę pierwsze osoby w Polsce się zaszczepiły. To był historyczny moment. Mam nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy uda nam się osiągnąć poziom powyżej 50 proc. zaszczepionego społeczeństwa i tym samym wrócimy do nowej jakości gospodarczej - powiedziała Olga Semeniuk.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy ws. kadr medycznych spoza Unii Europejskiej przewiduje możliwość zatrudniania na uprzywilejowanych zasadach przedstawicieli takich zawodów jak: lekarz, pielęgniarka, położna czy ratownik medyczny. - Dzięki naszej odpowiedzialności i solidarności, z czym wiąże się wprowadzenie narodowej kwarantanny, będziemy mieli mocne zaplecze medyków, ale nie będziemy ich wykorzystywać do pracy. Chodzi o to, by odciążyć służbę zdrowia przed trzecią falą pandemii - tłumaczyła wiceminister rozwoju. Dodała przy tym, że nie chodzi o konkurencję dla Polaków. - Po pierwsze Polak. Jednak sektor zdrowotny powinien być dobudowany dodatkowymi lekarzami i pielęgniarkami. Stąd pomysł zmiany rozporządzenia ws. zatrudniania medyków z zagranicy. Nie idzie to w konkurencji do zatrudnienia naszych obywateli - podkreśliła Olga Semeniuk.
REKLAMA
Wiceminister rozwoju przypomniała, że wielu ekonomistów zastanawiało się jaka litera będzie obrazowała spodziewane odbicie gospodarcze po koronawirusie. - Wydaje się, że będzie to litera K. Niektóre branże mogą się szybciej rozwijać niż przed pandemią, np. cyfryzacja i formy IT. Niestety inne nie odpracowały strat, to jest ten ogonek w literce K do dołu. Jesteśmy na etapie tworzenia programu nowego ładu gospodarczego. Szczepienia są bardzo ważnym elementem narodowej odpowiedzialności i solidarności, by można było otworzyć gospodarkę. Równolegle do tego mierzymy się z nowym ładem i krajowym programem odbudowy. Skierowaliśmy do przedsiębiorców 166 mld złotych, mamy zgodę KE na tarczę 2.0, 19 grudnia ruszyła tarcza branżowa. Musimy pamiętać, że 80 proc. eksportu trafia do UE. Dlatego instrumenty gospodarcze w Europie są bardzo mocno ze sobą powiązane. Tym samym krajowy plan odbudowy, który powinien ruszyć na początku trzeciego kwartału 2021 roku, będzie asumptem do odbicia gospodarek europejskich - podsumowała wiceminister Semeniuk.
Posłuchaj
Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Olga Semeniuk
REKLAMA
Data emisji: 28.12.2020
Godzina emisji: 07.15
PR24
REKLAMA