Rosja wypowie Traktat o Otwartych Przestworzach. Jest komentarz polskiego MSZ
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło rozczarowanie komunikatem dyplomacji Federacji Rosyjskiej dotyczącym rozpoczęcia wewnętrznych procedur w celu wypowiedzenia Traktatu o Otwartych Przestworzach. W swoim oświadczeniu polski resort podkreśla, że traktat ten służył do tej pory budowie zaufania i przejrzystości w odniesieniu do działań wojskowych.
2021-01-18, 14:40
Powiązany Artykuł

NATO ponad 400 razy w tym roku podrywało myśliwce. Najwięcej naruszeń powodowała Rosja
W oświadczeniu MSZ napisano m.in., że "w ostatnim okresie widoczny był brak woli współpracy oraz konkretnych kroków ze strony Rosji w celu zagwarantowania przestrzegania litery i ducha Traktatu". Postawa strony rosyjskiej miała uniemożliwiać m.in. rozwiązanie kwestii nieuprawnionych ograniczeń na loty nad obwodem królewieckim.
- "Rosjanie mogą zająć kolejne tereny". Ukraiński wywiad opublikował niepokojący dokument
- Rosja: niezależni dziennikarze szykują listę tajemniczych zgonów, za którymi może stać FSB
MSZ przypomina również, że w drugim półroczu 2020 r. Federacja Rosyjska eskalowała żądania, rezygnując z możliwości konstruktywnego dialogu dotyczącego Traktatu o Otwartych Przestworzach.
"Polska pozostaje zwolenniczką efektywnej kontroli zbrojeń, co jest możliwe tylko pod warunkiem pełnego przestrzegania przez państwa zobowiązań w zakresie środków transparencji i weryfikacji. Działania Rosji od dłuższego czasu prowadzą jednak do erozji systemu kontroli zbrojeń w Europie" - czytamy ponadto w oświadczeniu polskiego MSZ.
REKLAMA
W konsekwencji decyzji strony rosyjskiej mają zostać przeprowadzone konsultacje państw sojuszniczych i partnerskich dotyczące Traktatu o Otwartych Przestworzach.
Przestrzeń powietrzna "udostępniona dla lotów nieuzbrojonych"
Traktat o Otwartych Przestworzach został podpisany w 1992 r. przez 27 państw członków NATO oraz byłego Układu Warszawskiego. Dokument stanowi, iż przestrzeń powietrzna nad terytoriami sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych, w celu ułatwienia kontroli wypełniania istniejących lub przyszłych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń.
Federacja Rosyjska ogłosiła zamiar odstąpienia od traktatu 15 stycznia.
pb
REKLAMA
REKLAMA