II edycja konkursu "Polskie serce pękło". Marszałek Sejmu: pamięć to nasz obowiązek

- Obowiązkiem naszym i młodego pokolenia jest przechowywać i pielęgnować nasze polskie tradycje, wszystko to, co było przełomowe, ale także tragiczne - powiedziała w poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając II edycję konkursu dla uczniów szkół średnich "Polskie serce pękło. Katyń 1940".

2021-01-25, 14:15

II edycja konkursu "Polskie serce pękło". Marszałek Sejmu: pamięć to nasz obowiązek

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie Witek przypomniała, że ubiegłoroczna pierwsza edycja konkursu mimo wybuchu pandemii spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.

Powiązany Artykuł

Katyń-ekshumacja_663_364.jpg
Zbrodnia katyńska. Kłamstwa komisji Burdenki

- Dziś chcemy ogłosić drugą edycję konkursu, którego myślą przewodnią będzie współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich. Prace należy nadsyłać do 19 marca na adres Kancelarii Sejmu z dopiskiem: "Polskie serce pękło. Katyń 1940. II edycja konkursu" - powiedziała.

"Nasz obowiązek"

Marszałek Sejmu przypomniała, że "pokolenie wojenne powoli odchodzi", więc "obowiązkiem naszym i młodego pokolenia jest przechowywać i pielęgnować polskie tradycje, wszystko to, co było przełomowe, ale także tragiczne".

REKLAMA

- A z drugiej strony chcieliśmy odkłamać zafałszowany obraz zbrodni katyńskiej (...). Wydawało nam się - i okazało się to słuszne - że musimy znaleźć jakąś atrakcyjną formę, żeby młodzież zechciała wyrazić zainteresowanie. Tą atrakcyjną formą okazał się konkurs. Prace były naprawdę na bardzo wysokim poziomie, ale także niosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. To świadczy o tym, że młodzi ludzie w domu rodzinnym, ale także w szkole otrzymują prawdziwą wiedzę na temat Katynia 1940 r. - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Posłuchaj

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zainaugurowała konkurs "Polskie serce pękło" (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Elżbieta Witek zachęciła uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie. - W tym roku do konkursu literacko-plastycznego dodajemy jeszcze jedną kategorię. Zachęcamy młodzież, żeby pisała teksty piosenek o tematyce katyńskiej. One także będą poddawane ocenie komisji konkursowej, a na czele komisji - podobnie jak w ubiegłym roku - stoi pan prof. Tadeusz Wolsza - poinformowała.

Jakie są zasady?

W konkursie "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940" mogą wziąć uczniowie szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Prace konkursowe będą ocenianie w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Katyń_PAP.png
"W imię prawdy. Historia tajnego Instytutu Katyńskiego"

Część plastyczna obejmuje zaprojektowanie karty pocztowej upamiętniającej Zbrodnię Katyńską. Technika wykonania pracy jest dowolna. Z kolei w kategorii literackiej uczniowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie: "Dlaczego musimy pamiętać o Katyniu?" Objętość pracy nie powinna przekroczyć 6 stron formatu A4.

Do pracy konkursowej należy dołączyć wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia konkursowego. Szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa można znaleźć na stronie konkursu (TUTAJ).

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej