Powszechne szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszego dnia preparat otrzymało 65 tys. osób

Przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd w Polsce 770 tys. osób, z których 75 tys. przyjęło dwie dawki. W poniedziałek ruszyły szczepienia populacyjne - po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy.

2021-01-26, 07:08

Powszechne szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszego dnia preparat otrzymało 65 tys. osób

Szczepienia realizowało w poniedziałek blisko 2,5 tys. punktów. Zaszczepionych zostało tego dnia 65 tys. osób - co jest najwyższym jak dotąd wynikiem, jeśli chodzi o wykonane jednego dnia iniekcje.

Rząd akcentuje, że tempo szczepień w Polsce jest uzależnione od harmonogramu dostaw szczepionki. Wtorkowa dostawa szczepionki Moderny do Polski została odwołana.



Narodowy Programu Szczepień ma być tematem zaplanowanego na wtorek spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych i sił politycznych. Według zapowiedzi na spotkaniu pojawią się przedstawiciele: PiS, KO, Lewicy, PSL oraz prawdopodobnie Konfederacji.

Powiązany Artykuł

grycan 1200 forum.jpg
Afera ze szczepieniami poza kolejnością. Znany biznesmen otrzymał drugą dawkę

Szczepienia seniorów

25 stycznia rozpoczęły się szczepienia populacyjne - na początek seniorów, którzy ukończyli 70 lat.

Czytaj także: 



W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym na szczepienie zapisanych było tego dnia 240 osób. Także w drugiej radomskiej lecznicy – w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym – rozpoczęły się szczepienia seniorów.

W stolicy seniorzy otrzymali dawki szczepionek m.in. w punkcie uruchomionym w Szpitalu Południowym. Do końca tygodnia szpital zamierza zaszczepić blisko 1,8 tys. seniorów.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pfizer 1200 shutter.jpg
"To opóźnia pokonanie wirusa". Andrzej Duda w "Financial Times" o ograniczeniu dostaw Pfizera

Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku dotarło w poniedziałek ponad tysiąc szczepionek przeciw COVID-19. Tyle osób ma w tym tygodniu otrzymać tam ten preparat. Będą to pracownicy ochrony zdrowia i seniorzy. Szczepienia już się rozpoczęły.

Niektóre placówki szczepią od dziś

Na Pomorzu świadczeń udziela m.in. szpital tymczasowy, który powstał w budynku sanatorium MSWiA w Sopocie. Każdego dnia placówka będzie szczepiła ponad 200 osób.


Posłuchaj

Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 seniorów powyżej 70. roku życia. Relacja Barbary Góry (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

 

Punkt szczepień działa też w szpitalu tymczasowym w Gdańsku na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo.



Szczepienia populacyjne prowadzi również Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Część podmiotów leczniczych w regionie przełożyła rozpoczęcie akcji na wtorek.

REKLAMA

Druga dawka

Powiązany Artykuł

dworczyk 1200 twitt.jpg
"Temat szczepień wyjmijmy poza nawias politycznego sporu". Apel szefa KPRM do opozycji

Personel medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zaszczepił w poniedziałek 240 seniorów. Prowadzone były szczepienia osób z grupy "zero". W samym USK chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowało 2,3 tysiąca osób - w tym 800 pracowników szpitala i 1,5 tysiąca pracowników innych placówek medycznych z terenu miasta.

Czytaj także:

Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki w USK otrzymały 962 osoby i pierwsze osoby z grupy "zero" są już szczepione drugą dawką.

250 osób dziennie

Od poniedziałku na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu ruszył punkt szczepień, gdzie dziennie zastrzyki otrzyma około 250 osób.

Szczepienia rozpoczęły się również w Szpitalu Powiatowym w Bolesławcu, który otrzymał 520 dawek szczepionki i gdzie dziennie zaplanowano po kilkadziesiąt iniekcji.

REKLAMA

W Wojewódzkim Szpitali Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu (największy szpital zakaźny w regionie) w poniedziałek podawana była druga dawka pacjentom z grupy zero. Szczepienia seniorów rozpoczną się tam we wtorek i będą kontynuowane w środę i w czwartek. Szpital dysponuje 840 dawkami szczepionki przeciwko COVID-19.

Powiązany Artykuł

horban 663 twitter.jpg
Koronawirus w Polsce. Prof. Horban: to jeszcze nie czas na luzowanie obostrzeń

Zajęte terminy

Według informacji małopolskiego NFZ do wykonywania szczepienia populacyjnego zgłosiło się niemal 500 punktów w 206 gminach, co oznacza, że prawie 100 proc. mieszkańców będzie miało zapewniony punkt szczepień blisko miejsca zamieszkania. Wszystkie terminy szczepień są już zajęte.

W Łodzi szczepienia ruszyły w poniedziałek w miejskich poradniach. W Centrum Medycznym im. Rydygiera pierwszą osobą, która została zaszczepiona, był 86-letni pan Kazimierz. 240 szczepień dziennie ma być wykonywanych w punkcie funkcjonującym w szpitalu tymczasowym w hali Expo w Łodzi.

Powiązany Artykuł

fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
Fogiel: będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów

180 osób, głównie seniorów, otrzymało w poniedziałek zastrzyki przeciwko COVID-19 w punkcie szczepień uruchomionym w szpitalu tymczasowym w hali Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Punkt prowadzi Uniwersytecki Szpital Kliniczny. We wtorek w punkcie w hali UMB ma być zaszczepionych kolejnych 440 osób.

REKLAMA

Na targach i w hali sportowej

Około 3 tys. seniorów ma zostać w tym tygodniu zaszczepionych przeciw COVID-19 w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Czytaj także: 



Szczepienia seniorów zaczęły się w szczecińskiej Netto Arenie. W punkcie dziennie szczepieniom ma być poddawanych 480-500 osób.

Dwie szczepionki

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że według danych z godz. 21.00 w poniedziałek tego dnia zaszczepiono 65 tys. osób "W sumie ponad 770 tys. zaszczepionych, z czego 75 tys. przyjęło dwie dawki" - napisał minister na Twitterze.



Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki - Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 - od Moderny. Na rejestrację czeka m.in. szczepionka firmy AstraZeneca.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej