Polsko-amerykańska debata o II wojnie światowej. Historycy zgodni: relacje świadków są kluczowe

Relacje świadków historii Zagłady to klucz w opowiadaniu o II wojnie światowej - to wspólny wniosek historyków uczestniczących w debacie Instytutu Pileckiego. Polski ośrodek badawczy wraz z amerykańskim Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie zainaugurowały program debat o doświadczeniach globalnego konfliktu z lat 1939-45.

2021-01-28, 23:17

Polsko-amerykańska debata o II wojnie światowej. Historycy zgodni: relacje świadków są kluczowe
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com / coxy58

Pierwszym elementem współpracy była internetowa dyskusja "Wyzwoliciele i Wyzwoleni"

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda prtscrn YT-1200.jpg
Prezydent: musimy wypełniać powinność świadków pamięci i strażników prawdy o Holokauście

Kluczowa rola opowieści świadków historii

Podczas dyskusji przedstawiono świadectwa byłych więźniów i żołnierzy, którzy wyzwalali obozy. Leonarda Kielar była więźniarką obozu pracy w Ulm, filii KL w Dachau, wyzwolonego przez Amerykanów. Kobieta wspominała moment spotkania żołnierzy w charakterystycznych czołgach z białą gwiazdą. - Zaciągnęli mnie na ten czołg, wjeżdżamy z bratem pod obóz, oni kazali otworzyć bramę, przepędzili strażników. Wysiedliśmy, a oni do nas: "teraz na pewno jesteście głodni" - opowiadała Leonarda Kielar.

Posłuchaj

Wspomnienie Leonardy Kielar z wyzwolenia obozu koncentracyjnego (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski podkreślał, że świadectwa dotyczące niemieckich obozów i ich wyzwolenia spełniały nie tylko ważną z dzisiejszej perspektywy rolę wspomnień. - Wcześniej te świadectwa były wyrazem ogromnej traumy. Były ich tysiące. Gdy mówimy o narodzie polskim, dotkniętym zarówno okrucieństwami nazistowskimi, jak i sowieckimi, to mówimy o doznaniu traumy. Te relacje świadków miały być również mocnym narzędziem przywrócenia sprawiedliwości - powiedział szef Instytutu Pileckiego.

Posłuchaj

Kozłowski: teraz mogą być one używane w celu relacji, ale wcześniej te świadectwa były wyrazem ogromnej traumy. Były ich tysiące. Gdy mówimy o narodzie polskim, dotkniętym zarówno okrucieństwami nazistowskimi, jak i sowieckimi, to mówimy o doznaniu traumy. Te relacje świadków miały być również mocnym narzędziem przywrócenia sprawiedliwości (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Istotna rola w edukacji młodych ludzi

Powiązany Artykuł

Zdzisława Włodarczyk 1200 Forum.jpg
"Najgorsze były noce". Była więźniarka Zdzisława Włodarczyk o piekle Auschwitz

Dyrektor wykonawczy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną i Demokracją dr Robert Citino zaznaczył, że świadkowie historii i dokumenty źródłowe odgrywają istotną rolę w edukacji młodego pokolenia.

- 75 lat od zakończenia II wojny światowej to sporo czasu w naszym społeczeństwie, zanurzonym w aktualnych wrażeniach medialnych, szukającym ciągle czegoś nowego. To kwestia, o której trzeba mówić. Mamy środowisko uczonych i oczywistą wiedzę o Holokauście, ale szersza publiczność może być zagrożona, jeśli wierzyć prawdziwości artykułów i badań, które czytam. Szczególnie chodzi tu o młodych ludzi - ocenił dr Citino. Naukowiec zachęcił wszystkich, którzy posiadają cenne dokumenty lub mają wśród bliskich świadków historii, do nawiązywania współpracy z muzeami i instytucjami badawczymi.

Posłuchaj

Citino: 75 lat od zakończenia wojny to sporo czasu w naszym społeczeństwie, zanurzonym w aktualnych wrażeniach medialnych, szukającym ciągle czegoś nowego. To kwestia, o której trzeba mówić. Mamy środowisko uczonych i wiedzę o Holokauście, ale szersza publiczność może być zagrożona, jeśli wierzyć artykułom i badaniom, które czytam (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Współpraca Instytutu Pileckiego i Narodowego Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie będzie dotyczyła również innych doświadczeń świadków historii. Kolejna z debat, planowana na marzec, ma skupić się na pamięci o momencie wybuchu wojny.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej