Na rynku przybywa gotówki, czy pojawi się 1000-złotowy banknot?
O rosnącym zapotrzebowaniu na gotówkę, o jej bezpieczeństwie i czy pojawi się w obiegu banknot 1000-złotowy, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora departamentu emisyjno-skarbcowego Narodowego Banku Polskiego.
2021-02-01, 18:37
Jak wynika z danych NBP, w Polsce rośnie wartość banknotów w obiegu, a to oznacza, że mimo pandemii rośnie zapotrzebowanie na gotówkę.
Posłuchaj
- Obecnie w obiegu znajduje się ok. 322 mld zł, czyli przeciętnie na jedno gospodarstwo domowe mamy kwotę przekraczającą 20 tys. zł, mówił gość Polskiego Radia, który w NBP jest odpowiedzialny za zarządzanie logistyką gotówki w Polsce, w okresie pandemii koronawirusa.
Powiązany Artykuł
Eksperci PKO BP: coraz więcej gotówki w obiegu
Gotówka lepsza w czasach niepewności, jest jej więcej z powodu programów rządowych, lokaty mniej opłacalne
REKLAMA
I wyjaśnia, że według niego, do wzrostu zapotrzebowania na gotówkę przyczyniła się właśnie pandemia, a w szczególności trzy czynniki.
- Po pierwsze, w okresie niepewności ludzie wracają do środków pieniężnych w formie, którą najlepiej rozumieją. Po drugie w reakcji na pandemię, NBP obniżył stopy procentowe, co pociągnęło za sobą obniżenie oprocentowania lokat i tym samym stały się one mniej opłacalne dla oszczędzających. Stąd wiele osób woli przechowywać swoje pieniądze w gotówce - wyjaśnia Krzysztof Kowalczyk.
Powiązany Artykuł
"Gwarant wolności i bezpieczeństwa". Szef NBP za prawem używania gotówki "zawsze i wszędzie"
- I po trzecie, po uruchomieniu wielu programów pomocowych związanych ze wsparciem firm w dobie koronawirusa, na rynku pojawiło się więcej pieniędzy, i część tych środków przyjmuje formę gotówkową - dodaje.
Narodowy Bank Polski opracował Narodową Strategię Bezpieczeństwa Gotówki
Dlatego Narodowy Bank Polski rozpoczął prace nad Narodową Strategią Bezpieczeństwa Gotówki, która ma wzmocnić obrót gotówkowy i jego bezpieczeństwo.
REKLAMA
Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, zdarza się coraz częściej, że zapłata gotówką nie jest akceptowana jako środek płatniczy.
Ponadto banki, szukając oszczędności, zmniejszają liczbę oddziałów bankowych, przekształcając je w oddziały bezgotówkowe, zmniejsza się też liczba bankomatów.
Powiązany Artykuł
Banknot o nominale 1000-złotowym w portfelu? Znamy stanowisko prezesa NBP
- Dlatego Narodowy Bank Polski podejmuje działania gwarantujące nienaruszalność statusu banknotów i monet emitowanych przez NBP jako prawnego środka płatniczego – mówi Krzysztof Kowalczyk
– mówi Krzysztof Kowalczyk.
REKLAMA
Przypomina, że gotówka jest też ważna w przypadku sytuacji awaryjnych – np. gdy zawodzi system elektroniczny i karty płatnicze przestają działać.
- Wtedy potrzebna jest gotówka, stąd warto zadbać, aby gotówka była zawsze dostępna i wszędzie akceptowana - podkreśla gość Polskiego Radia.
Kiedy banknot 1000-złotowy?
Gość pytany o to, kiedy może się pojawić w obiegu nowy banknot wartości 1000 złotych, wyjaśnił, że obecnie nie trwają prace nad jego wprowadzeniem, ale taki moment może nadejść w kolejnej kadencji prezesa NBP, która przypada na lata 2022-2028.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
REKLAMA