Arnold Mostowicz. Żyd, który chciał być Polakiem

– Los człowieka takiego jak ja był bardzo skomplikowany. Duża część mojego życia upłynęła na tym, aby walczyć o prawo do bycia Polakiem – mówił Arnold Mostowicz w audycji Polskiego Radia z 1995 roku.

2025-04-06, 10:35

Arnold Mostowicz. Żyd, który chciał być Polakiem
Arnold Mostowicz na wystawie z okazji 60-lecia pisma satyrycznego "Szpilki", Warszawa 15 grudnia 1995. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

111 lat temu, 6 kwietnia 1914 roku, urodził się Arnold Mostowicz lekarz, dziennikarz, pisarz, redaktor "Szpilek", kronikarz łódzkiego getta, autor książek o UFO.

Lekarz w łódzkim getcie

Arnold Mostowicz urodził się i wychował w Łodzi w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W latach 30. ukończył studia lekarskie we Francji i powrócił do Polski krótko przed wybuchem II wojny światowej.

We wrześniu 1939 roku pracował jako lekarz w warszawskim szpitalu Dzieciątka Jezus, gdzie pomagał rannym ofiarom oblężenia Warszawy. Po klęsce Polski w wojnie obronnej został przesiedlony przez niemieckiego okupanta do getta w Łodzi, w którym pozostał do jego likwidacji latem 1944 roku. Mostowicz świadczył pomoc lekarską dla mieszkańców getta.

– Większość moich przeżyć z getta wartych upamiętnienia wiąże się z pracą lekarską – mówił w audycji Polskiego Radia z 1995 roku. – Niektóre rzeczy lepiej pamiętam teraz niż dziesięć czy dwadzieścia lat temu.

REKLAMA

Posłuchaj

Rozmowa z Arnoldem Mostowiczem. (PR, 9.02.1989) 12:31
+
Dodaj do playlisty

Po likwidacji getta w Łodzi trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, a stamtąd do obozów w Bad Warmbrunn i Dörnhau.

Brutusik ze "Szpilek"

Tragiczne przeżycia odmieniły jego życie. Po zakończeniu wojny nie powrócił do praktyki lekarskiej, lecz poszedł kompletnie inną drogą i zajął się dziennikarstwem. Na przejętych po III Rzeszy Ziemiach Zachodnich od podstaw tworzono polskie instytucje, w tym prasę. Arnold Mostowicz doświadczenie zdobywał w "Trybunie Dolnośląskiej", a następnie pracował w poznańskich i krakowskich gazetach.

Mostowicz najbardziej znany jest jako redaktor naczelny satyrycznego tygodnika "Szpilki", w którym również publikował swoje kąśliwe felietony pod pseudonimem Brutusik. Musiał się jednak rozstać z czytelnikami w wyniku antysemickich represji rozpoczętych w 1968 roku. Przez kilka lat pracował jeszcze w czasopiśmie "Ty i Ja", po czym na początku lat 70. przeszedł na emeryturę.

Nie rozstał się z piórem i zajął się pisaniem książek popularnonaukowych, przede wszystkim z zakresu biologii, choć nie wahał się podejmować najbardziej sensacyjnych tematów. Arnold Mostowicz jako współtwórca serii komiksów "Bogowie z kosmosu" był jednym z prekursorów literatury ufologicznej w Polsce.

REKLAMA

Żyd-Polak

Pod koniec życia rozpoczął pracę nad wspomnieniami z trudnej wojennej przeszłości. W 1988 roku opublikował książkę "Żółta gwiazda i czerwony krzyż", poświęconą życiu w getcie.

– Był to rodzaj protestu przeciwko temu, że przez czterdzieści lat umniejszano w Polsce tragedię Żydów, aby broń Boże nie przysłoniła tragedię Polaków – powiedział Mostowicz w audycji Polskiego Radia z 1995 roku. – Napisałem także, aby o tej tragedii Żydów przypomnieć.

Powiązany Artykuł

Ślepy Maks.jpg
Menachem Bornsztajn - "Ślepy Maks" - był królem Bałut

Wydawał także publikacje poświęcone historii Żydów w Łodzi, takie jak "Łódź, moja zakazana miłość" oraz "Ballada o ślepym Maksie". – Ten świat istnieje już tylko w legendach i twórczości, która go przeobraża. Żyje już niewielu, którzy widzieli go w rzeczywistości – mówił. – Nigdy nie należałem do tego świata. Patrzę z perspektywy Żyda, który się asymilował i stawał się coraz bardziej Polakiem. Jestem do tego najmniej upoważniony, ale nikogo innego nie ma.

sa

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej